Solved

The Records of Andrews Company Reflect the Following Data: Work

Question 34

Multiple Choice

The records of Andrews Company reflect the following data: Work in process,beginning of the month - 4,500 units;1 / 3 completed at a cost of $2,400 for materials,$825 for labor,and $5,000 for overhead.
Production costs for the month - materials - $20,695;labor - $13,050;overhead - $41,500
Units completed and transferred to finished goods - 35,000
Work in process,end of month - 3,000 units;3 / 4 completed
What is the unit cost for material?


A) $.66
B) $.59
C) $.56
D) $.62

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions