Multiple Choice
The Alpha Company produces toys for national distribution. Standards for a particular toy are:
Materials: 12 ounces per unit at 56¢ per ounce.
Labor: 2 hours per unit at $2.75 per hour.
During the month of December, the company produced 1,000 units. Information for the month follows:
Materials: 14,000 ounces were purchased and used at a total cost of $7,140.
Labor: 2,500 hours worked at a total cost of $8,000.
-The materials price variance is:
A) $700 U
B) $420 U
C) $420 F
D) $700 F
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q92: The following labor standards have been established
Q140: The Alpha Company produces toys for national
Q141: Harnish Corporation is developing standards for its
Q142: Spence Corporation, which makes skylights, has provided
Q143: The Clark Company makes a single product
Q144: Lido Company's standard and actual costs per
Q146: The following labor standards have been established
Q147: The Alpha Company produces toys for national
Q149: During the most recent month at Hybarger
Q150: The following data have been provided by