Multiple Choice
Timmy makes $100 per week as a taxidermist.He spends all this income to buy pizza and hair gel.The price of a pizza is $10 and the price of a bottle of hair gel is $4.If Timmy buys 6 pizzas per week,how many bottles of gel can he purchase?
A) 10
B) 60
C) 20
D) 40
E) None of the above answers is correct.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q180: An increase in a consumer's budget<br>A) changes
Q181: Ricardo likes to rent videos and attend
Q182: Carter spends his entire budget on pizza
Q183: The utility-maximizing rule says that consumers must<br>A)
Q184: Marginal utility per dollar is calculated by
Q186: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1458/.jpg" alt=" -The figure above
Q187: Bottles of Soda Slices of Pizza<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1458/.jpg"
Q188: Using Gabriel's budget line and his indifference
Q189: In an indifference curve/budget line diagram,a consumer's
Q190: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1458/.jpg" alt=" -Which of the