Solved

-Suppose That You Consume Only Pizza,which Costs $4 Per Slice,and

Question 174

Multiple Choice

  -Suppose that you consume only pizza,which costs $4 per slice,and Diet Pepsi,which costs $2 each.The table above gives your utility from consuming these two goods.If your income is $20,which of the following consumption combinations will you choose? A)  5 slices of pizza and no Diet Pepsi B)  4 slices of pizza and 2 Diet Pepsis C)  3 slices of pizza and 4 Diet Pepsis D)  2 slice of pizza and 6 Diet Pepsis E)  None of the above answers is correct.
-Suppose that you consume only pizza,which costs $4 per slice,and Diet Pepsi,which costs $2 each.The table above gives your utility from consuming these two goods.If your income is $20,which of the following consumption combinations will you choose?


A) 5 slices of pizza and no Diet Pepsi
B) 4 slices of pizza and 2 Diet Pepsis
C) 3 slices of pizza and 4 Diet Pepsis
D) 2 slice of pizza and 6 Diet Pepsis
E) None of the above answers is correct.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions