menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Business
  3. Study Set
    Foundations of Macroeconomics
  4. Exam
    Exam 13: Consumer Choice and Demand
  5. Question
    Sushi Costs $3 Per Piece
Solved

Sushi Costs $3 Per Piece

Question 92

Question 92

Multiple Choice

Sushi costs $3 per piece.Cynthia's total utility after eating one piece is 30 and her total utility after eating 2 pieces is 51,so her marginal utility per dollar from the second piece is


A) 17.
B) 10.
C) 51.
D) 7.
E) 21.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q88: The budget line is the boundary between<br>A)

Q89: When the price of a good a

Q90: How are total utility and marginal utility

Q91: A budget line shows the<br>A) quantities of

Q94: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1458/.jpg" alt=" -Given the data

Q95: Paula is currently spending all of her

Q96: Which of the following statements is FALSE?<br>A)

Q97: Normally shaped indifference curves are bowed towards

Q274: Does the fact that diamonds, which we

Q275: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -The figure above

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines