Multiple Choice
Suppose the electric company charges 10 cents per kW.h.How much does it cost to use a 125 watt lamp 4 hours a day for 30 days?
A) $1.20
B) $1.50
C) $1.80
D) $7.20
E) none of these
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q24: Two substances are identical except that the
Q25: An incandescent light bulb is marked
Q26: A wire with a length of 150
Q27: Two wires made of different materials have
Q28: For an ohmic substance the resistivity is
Q30: A certain wire has resistance R.Another wire,
Q31: It is better to send 10,000 kW
Q32: In schematic diagrams, currents are indicated using
Q33: Five cylindrical wires are made of the
Q34: An iron is marked "120 volt, 600