Multiple Choice
Assume that apples cost $0.50 in 2002 and $1 in 2009, whereas oranges cost $1 in 2002 and $1.50 in 2009. If 4 apples were produced in 2002 and 5 in 2009, whereas 3 oranges were produced in 2002 and 4 in 2009, then real GDP (in 2002 prices) in 2009 was:
A) $5.
B) $6.50.
C) $9.50.
D) $11.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q14: Assume two countries have the same nominal
Q15: The amount of capital in an economy
Q16: Measuring the rate of inflation using a
Q17: Assume that a firm buys all the
Q18: The number of households interviewed in the
Q20: Explain why the value of GDP in
Q21: In principle, the GDP accounts should-but do
Q22: Unlike the GDP deflator, the CPI includes
Q23: In the national income accounts, net exports
Q24: GNP equals GDP _ income earned domestically