Multiple Choice
The Coffee Shoppe sells a coffee blend made from two coffees, one costing $3.00/lb and the other costing $2.50/lb. If the blended coffee sells for $2.90/lb, find how much of each coffee is used to obtain the desired blend. (Assume the weight of the blended coffee is 100 lb.)
A) 20 lb of $3.00/lb coffee and 80 lb of $2.50/lb coffee
B) 75 lb of $3.00/lb coffee and 25 lb of $2.50/lb coffee
C) 80 lb of $3.00/lb coffee and 20 lb of $2.50/lb coffee
D) 80 lb of $3.00/lb coffee and 25 lb of $2.50/lb coffee
E) 85 lb of $3.00/lb coffee and 20 lb of $2.50/lb coffee
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q82: A dietitian wishes to plan a meal
Q83: Solve the matrix equation <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB6027/.jpg" alt="Solve
Q84: Solve the system of equations by using
Q85: The Johnson Farm has 500 acres of
Q86: Compute the product.<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB6027/.jpg" alt="Compute the
Q88: Formulate but do not solve the problem.
Q89: Lawnco produces three grades of commercial fertilizers.
Q90: Solve the matrix equation <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB6027/.jpg" alt="Solve
Q91: Given that the augmented matrix in row-reduced
Q92: Compute the product. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB6027/.jpg" alt="Compute