Multiple Choice
At a United Way fund raiser, students sold cinnamon buns for $2 each or 3 for $5. They sold 500 all together, and raised $900. How many of the 3 for $5 were sold?
A) 100
B) 200
C) 300
D) 250
E) 150
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q113: Evaluate: 15g - 9h + 3 for
Q114: What amount reduced by 15% equals $100?
Q115: Graph following equation: 3x - 4y +
Q116: Simplify and collect like terms: (5s -
Q117: Broadway Mazda usually spends half as much
Q119: Evaluate the following: <span class="ql-formula"
Q120: A plumber charges a flat $100 for
Q121: Simplify: <span class="ql-formula" data-value="\frac{6 a+9}{3}-4(a-1)"><span
Q122: The Vancouver Real Estate Board stated that
Q123: A manufacturing firm pays monthly salaries of