Essay
Lien, the proprietor of a grocery store, prepares her Deluxe Nut Combo by mixing various ingredients she buys in bulk. Her recipe calls for 5 kg of peanuts, 2 kg of cashews, 1 kg of almonds, 500 g of sunflower seeds, 400 g of raisins, and 300 g of Smarties. In order to set the retail price at 150% of her cost, Lien must determine her cost based on the average wholesale price of the ingredients. These prices are $2.95/kg for peanuts, $9.50/kg for cashews, $11.50/kg for almonds, $2.75/kg for sunflower seeds, $3.60/kg for raisins, and $6.40/kg for Smarties.
a) What is Lien's average cost per 100 g of her Deluxe Nut Combo?
b) What is her retail price per 100 g?
Correct Answer:

Verified
a) $0.543 ...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q95: Convert the following fraction to its decimal
Q97: Sawchuk's Home and Garden Centre files monthly
Q98: Evaluate <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4281/.jpg" alt="Evaluate =
Q99: Evaluate the following: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4281/.jpg" alt="Evaluate the
Q101: Evaluate the answer correct to the cent:
Q102: Evaluate the answer correct to the cent:
Q103: Evaluate the following accurate to the nearest
Q104: Convert the following fraction to its decimal
Q105: Calculate the final value of the following
Q227: Calculate next year's mill rate.<br>A) 8.3497<br>B) 8.3923<br>C)