Solved

Figure 4-16 Samson Company Recently Installed an Activity-Based Relational Database. Using the Using

Question 175

Multiple Choice

Figure 4-16
Samson Company recently installed an activity-based relational database. Using the information contained in the activity relational table, the following pool rates were computed:
$400 per purchase order
$24 per machine hour, Process 1
$30 per machine hour, Process 2
$80 per engineering hour
Two products are produced by Special Products: L and M. The plant has two manufacturing processes, Process 1 and Process 2. Other processes include engineering, product handling, and procurement. Product L goes through Process 1 while Product M goes through Process 2. The product relational table for Special Products is as follows:
Product L
Figure 4-16 Samson Company recently installed an activity-based relational database. Using the information contained in the activity relational table, the following pool rates were computed: $400 per purchase order $24 per machine hour, Process 1 $30 per machine hour, Process 2 $80 per engineering hour Two products are produced by Special Products: L and M. The plant has two manufacturing processes, Process 1 and Process 2. Other processes include engineering, product handling, and procurement. Product L goes through Process 1 while Product M goes through Process 2. The product relational table for Special Products is as follows: Product L    Product M    -Refer to Figure 4-16. What is the unit cost of Product L? A)  $9.42 B)  $504.00 C)  $10.60 D)  $7.52 Product M
Figure 4-16 Samson Company recently installed an activity-based relational database. Using the information contained in the activity relational table, the following pool rates were computed: $400 per purchase order $24 per machine hour, Process 1 $30 per machine hour, Process 2 $80 per engineering hour Two products are produced by Special Products: L and M. The plant has two manufacturing processes, Process 1 and Process 2. Other processes include engineering, product handling, and procurement. Product L goes through Process 1 while Product M goes through Process 2. The product relational table for Special Products is as follows: Product L    Product M    -Refer to Figure 4-16. What is the unit cost of Product L? A)  $9.42 B)  $504.00 C)  $10.60 D)  $7.52
-Refer to Figure 4-16. What is the unit cost of Product L?


A) $9.42
B) $504.00
C) $10.60
D) $7.52

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions