Multiple Choice
Figure 7-7
Garden of Eden Company manufactures two products, Brights and Dulls, from a joint process. A production run costs $50,000 and results in 250 units of Brights and 1,000 units of Dulls. Both products must be processed past the split-off point, incurring separable costs for Brights of $60 per unit and $40 per unit for Dulls. The market price is
$250 for Brights and $200 for Dulls.
-Refer to Figure 7-7. What is the amount of joint costs allocated to Dulls using the physical units method?
A) $50,000
B) $160,000
C) $38,554
D) $40,000
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q1: Support department costs are accounted for in
Q4: The cost of crude oil used in
Q47: Which of the following methods allocates joint
Q94: Describe the differences between the direct, sequential
Q101: Figure 7-6<br>Golden Leaves Company has two support
Q102: FIGURE 7-4<br>Copies Plus Print operates a copy
Q103: Soy Products produces two products, Soyburgers and
Q105: Figure 7-3<br>Hanover and Trust, a large law
Q109: Hibernation Company incurred $500,000 to manufacture the
Q111: Figure 7-2<br>Long Distance Company's travel department had