Multiple Choice
Rowing Company has developed the following standards for one of its products: Direct materials: 7 pounds × $8 per pound
Direct labor: 2 hours × $12.50 per hour
Variable manufacturing overhead: 2.5 hours × $7 per hour
The following activity occurred during the month of March:
Materials purchased: 5,000 pounds costing $42,500
Materials used: 3,600 pounds
Units produced: 500 units
Direct labor: 1,150 hours at $11.80/hour
Actual variable manufacturing overhead: $7,500
The company records materials price variances at the time of purchase.
The variable standard cost per unit is
A) $81.00
B) $91.00
C) $98.50
D) $42.50
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q7: The most detailed method to compute overhead
Q10: A yield variance occurs when the actual
Q89: Which of the following equations measures a
Q106: _ standards are the standards used for
Q112: The Awesome Systems Company, which uses direct
Q116: Which is NOT an acceptable method of
Q118: Figure 9-1<br>Bender Corporation produced 100 units of
Q119: The condition where everything operates perfectly and
Q121: Figure 9-2<br>Bodacious Corporation produced 100 units of
Q125: During September, 40,000 units were produced.The standard