Multiple Choice
The following information is provided about three materials utilized in the production of a product: Material Standard Mix Standard Unit Price Standard Cost
X 1,250 units $3.00 per unit $3,750
Y 750 units 5.00 per unit $3,750
Z 500 units 4.00 per unit $2,000
Yield 2,250 units
During May, the following actual production information was provided:
Material Actual Mix
X 10,000 units
Y 5,000 units
Z 2,500 units
Yield 15,000 units
What is the Material yield variance.
A) $3,167(F)
B) $3,167(U)
C) $6,333(F)
D) $6,333(U)
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q4: The costing that establishes price and quantity
Q12: The variances that focus on the difference
Q37: Montana Company uses a standard costing system.
Q38: During September, 12,000 pounds of materials were
Q39: All of the following are true of
Q41: During January, 7,175 direct labor hours were
Q42: Somalian Corporation uses a standard costing system.
Q44: LaPointe Corporation uses two different types of
Q64: The standard cost sheet includes all of
Q80: A materials price variance would NOT be