Multiple Choice
At her local supermarket,Tara saw a pizza pan and a package of mix to make homemade pizza.The items,which were sold together,retailed at $28.50,but were marked down to $19.99.The retailer sold one for $28.50 and six at the $19.99.The retailer's revenue is:
A) $19.99
B) $28.50
C) $99.95
D) $128.45
E) cannot be calculated with the information provided
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q17: American Girl Doll<br>The American Girl catalog began
Q32: SCENARIOS<br>Continental Lite<br>In the mid-1990s,Continental Airlines chose to
Q34: Price is often used as a promotional
Q35: When Plantation Manufacturing Company lowered the price
Q37: What is the biggest advantage associated with
Q39: An office supply store can buy an
Q40: Lincoln Florist is a flower shop that
Q65: Yield management systems (YMS)were first used by
Q127: Which of the following statements describes a
Q152: _ use complex mathematical software to profitably