Exam 10: Standard Costing: a Managerial Control Tool

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

The standard quantity of materials allowed is computed by the equation

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

Which of the following is not true regarding the use of materials variance information?

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)

___________________ is calculated by multiplying the unit labor standard by the actual output.

(Short Answer)
4.9/5
(41)

Which of the following is not true regarding normal costing systems?

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

A kaizen standard reflects the realized improvements for the past periods and a search for more improvements for the future.

(True/False)
4.8/5
(40)

During the month of March,Baker's Express purchased 10,000 pounds of flour at $1 per pound.At the end of March,Baker's Express found that it had a favorable materials price variance of $500.The standard cost per pound must be

(Multiple Choice)
4.7/5
(38)

In a ____________________,costs are assigned to products using quantity and price standards for all three manufacturing costs: direct materials,direct labor,and overhead.

(Short Answer)
4.9/5
(34)

Which of the following is not true concerning direct materials variances?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

Acme Company's standard cost is $500,000.The allowable deviation is ±\pm 10%.Its actual costs for three months are  Acme Company's standard cost is $500,000.The allowable deviation is  \pm 10%.Its actual costs for three months are   The upper and lower control limits are,respectively, The upper and lower control limits are,respectively,

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)

The unit standard quantity of inputs is vital to the computation of total amount of inputs allowed for the actual output and efficiency variances.

(True/False)
4.7/5
(41)

The usage variance is the difference between the actual and standard quantity of inputs

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

________________ demands maximum efficiency and can be achieved only if everything operates perfectly.

(Short Answer)
4.9/5
(39)

Dog's Best Friend manufactures dog food.During the month,it manufactured 3,000 bags of kibble,using 0.25 hour of direct labor per bag at a rate of $9.00 per hour.The materials and labor standards for manufacturing the bags of kibble are: Dog's Best Friend manufactures dog food.During the month,it manufactured 3,000 bags of kibble,using 0.25 hour of direct labor per bag at a rate of $9.00 per hour.The materials and labor standards for manufacturing the bags of kibble are:    The company actually used 3,300 pounds of beef at a price of $1.10 per pound.It also purchased 3,000 bags at a price of $0.15 per bag.   The company actually used 3,300 pounds of beef at a price of $1.10 per pound.It also purchased 3,000 bags at a price of $0.15 per bag. Dog's Best Friend manufactures dog food.During the month,it manufactured 3,000 bags of kibble,using 0.25 hour of direct labor per bag at a rate of $9.00 per hour.The materials and labor standards for manufacturing the bags of kibble are:    The company actually used 3,300 pounds of beef at a price of $1.10 per pound.It also purchased 3,000 bags at a price of $0.15 per bag.

(Essay)
4.8/5
(36)

Top Notch Music Inc.produces car stereos.During the year Top Notch Music produced 7,000 stereos.Materials and labor standards for producing these units are as follows: Top Notch Music Inc.produces car stereos.During the year Top Notch Music produced 7,000 stereos.Materials and labor standards for producing these units are as follows:     Top Notch Music Inc.produces car stereos.During the year Top Notch Music produced 7,000 stereos.Materials and labor standards for producing these units are as follows:

(Essay)
4.8/5
(36)

The ____________________ measures the difference between what should have been paid for raw materials and what was actually paid.

(Short Answer)
4.7/5
(39)

During June,Cisco Company produced 15,000 chainsaw blades.The standard quantity of material allowed per unit was 1.5 pounds of steel per blade at a standard cost of $5 per pound.The actual purchase price was $6.25 per pound.Cisco determined that it had a favorable materials usage variance of $2,500 for June.What is the journal entry to record the issuance and usage of materials?

(Multiple Choice)
4.7/5
(32)

Figure 10-9. James Company manufactures t-shirts.During the year,it manufactured 250,000 t-shirts,using 2 hours of direct labor at a rate of $8.50 per hour.The materials and labor standards for manufacturing the t-shirts are: Figure 10-9. James Company manufactures t-shirts.During the year,it manufactured 250,000 t-shirts,using 2 hours of direct labor at a rate of $8.50 per hour.The materials and labor standards for manufacturing the t-shirts are:   It took James 1,400,000 yards at $2.50 per yard to make the 250,000 t-shirts. Refer to Figure 10-9.What is the entry to close the variances of labor and materials? It took James 1,400,000 yards at $2.50 per yard to make the 250,000 t-shirts. Refer to Figure 10-9.What is the entry to close the variances of labor and materials?

(Multiple Choice)
4.7/5
(41)

During June,Cisco Company produced 12,000 chainsaw blades.The standard quantity of material allowed per unit was 1.5 pounds of steel per blade at a standard cost of $8 per pound.The actual cost was $7 per pound.The actual pounds of steel that Cisco purchased were 19,500 pounds.All materials purchased were used.Calculate Cisco's materials usage variance.

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

In setting price standards for materials and labor,

(Multiple Choice)
4.7/5
(45)

Figure 10-6. Extreme Builders constructs houses.The standard labor rate is $25 per hour and the standard number of hours is 15,000 hours per home.During the year,it constructed 12 homes using 18,000 labor hours per home and a rate of $28 per hour. Refer to Figure 10-6.Calculate the labor efficiency variance.

(Multiple Choice)
4.8/5
(29)
Showing 61 - 80 of 163
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)