Exam 5: Solving for the Unknown: a How-To Approach for Solving Equations
Exam 1: Whole Numbers: How to Dissect and Solve Word Problems55 Questions
Exam 2: Fractions62 Questions
Exam 3: Decimals62 Questions
Exam 4: Banking59 Questions
Exam 5: Solving for the Unknown: a How-To Approach for Solving Equations79 Questions
Exam 6: Percents and Their Applications86 Questions
Exam 7: Discounts: Trade and Cash87 Questions
Exam 8: Markups and Markdowns: Perishables and Breakeven Analysis74 Questions
Exam 9: Payroll62 Questions
Exam 10: Simple Interest61 Questions
Exam 11: Promissory Notes, Simple Discount Notes, and the Discount Process75 Questions
Exam 12: Compound Interest and Present Value66 Questions
Exam 13: Annuities and Sinking Funds68 Questions
Exam 14: Installment Buying47 Questions
Exam 15: The Cost of Home Ownership59 Questions
Exam 16: How to Read, Analyze, and Interpret Financial Reports68 Questions
Exam 17: Depreciation58 Questions
Exam 18: Inventory and Overhead67 Questions
Exam 19: Sales, Excise, and Property Taxes66 Questions
Select questions type
Belts cost $160 per carton, and shoes cost $465 per carton. If an order comes in for a total of 88 cartons for $19,265, what is the number of cartons of belts? (Hint: Let S = cartons of belts)
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
In Johnson Corporation, the first shift produced 8 1/2 times as many light bulbs as the second shift. If the total light bulbs produced were 24,700, how many light bulbs were produced on shift 2?
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
American Airlines reduced its round trip fare from Boston to New York by $45. The sale price was $139. What was the original price?
(Essay)
4.8/5
(29)
More than one unknown in a word problem can be represented in terms of the same variable assigned to first unknown.
(True/False)
4.9/5
(40)
If there are two unknowns, the variable is always assigned to the larger value.
(True/False)
4.8/5
(34)
At Shaw's Market, apples cost $10 per case and bananas cost $6 per case. If an order comes in for a total of 300 cases for $2,000, what was the specific number of cases of apples? (Hint: Let A = cases of apples.)
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Melons cost $20 per crate, and apples cost $8 per crate. An order comes in for a total of 48 crates for $420. What was the number of crates of melons and apples? (Let crates of melons = M.)
(Essay)
4.8/5
(27)
At Miduale Electronics, the first shift produced 6 times as many items as the second shift. If total production was 4,900, what was the output for each shift?
(Essay)
4.9/5
(38)
Erasers cost $5 per carton, and pencils cost $7 per carton. If an order comes in for a total of 15 cartons for $85, what number of cartons of each was bought? (Hint: Let cartons of pencils = P.)
A. 5 Cartons of pencils
B. 10 Cartons of erasers
(Essay)
4.7/5
(29)
Brian Smith sells sets of movie posters ($12) and baseball cards ($8) at a local flea market. Last Sunday, Brian's total sales were $840. People bought 4 times as many movie posters as baseball cards. How many of each did Brian sell? Check your answer.
(Essay)
4.9/5
(33)
Whatever you do to one side of an equation, you must do to the other.
(True/False)
4.8/5
(40)
Showing 21 - 40 of 79
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)