Exam 6: Consumer Choice Theory

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

If finding the last stamp to complete your collection makes you happier than finding the first, then:

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Eric is maximizing his total utility through his choices of two goods: clothes and food. His marginal utility of clothes is 60 and his marginal utility of food is 12. The price of clothes is $20. What must be the price of food?

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)

The utility of a good is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

Utility refers to the:

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

If the first four units of a good consumed have marginal utilities of 8, 4, 2, and 1, respectively, this trend is an indication of the:

(Multiple Choice)
5.0/5
(36)

Assume Px is the price of good X on the horizontal axis and Py is the price of good Y on the vertical axis. The slope of the budget line equals:

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

If a consumer wishes to maximize satisfaction given limited income and MUx/Px < MUy/Py then the consumer should:

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)

If total utility increases from 10 to 15 for the second unit of a good consumed, the marginal utility of the second unit is 5.

(True/False)
4.9/5
(41)

Which of the following is true concerning the indifference map?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Marginal utility is best computed as the ratio of:

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)

As a general rule, marginal utility will be less:

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

Exhibit 6-4 Total utility for multiplex tickets, video rentals, and popcorn Total Utility from Multiplex Tickets T otal Utility from Video Rentals Total Utility from Popcorn 1 movie ( 30 utils) 1 video (14 utils) 1 bag (8 utils) 2 movies (54 utils) 2 videos (24 utils) 2 bags (13 utils) 3 movies (72 utils) 3 videos (30 utils) 3 bags (15 utils) 4 movies (84 utils) 4 videos (32utils) 4 bags (16 utils) -In Exhibit 6-4, assume the Multiplex tickets cost $6 each, video rentals cost $2 each, and bags of popcorn cost $1 each. Suppose the consumer has $12 per week to spend on multiplex tickets, video rentals, and popcorn. In the consumer equilibrium, what is the marginal utility per dollar for each of the three goods?

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)

A rational consumer will always shift a dollar from a good whose marginal-utility-to-price ratio is lower to one whose marginal-utility-to-price is higher.

(True/False)
4.9/5
(34)

Exhibit 6A-6 Consumer equilibrium ​ Exhibit 6A-6 Consumer equilibrium ​   -Given the budget lines and indifference curves shown in Exhibit 6A-6, if the budget line shifts, then the equilibrium points X and Y: -Given the budget lines and indifference curves shown in Exhibit 6A-6, if the budget line shifts, then the equilibrium points X and Y:

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

Michael spends $10 a month on Pez dispensers and Superman action figures. His marginal-utility-to-price ratio for the Pez dispensers is 40, while his marginal-utility-to-price ratio for Superman action figures is 47. Explain why Michael is not maximizing his utility and how can he change his behavior to increase his utility?

(Essay)
4.8/5
(36)

Along an indifference curve for goods X and Y, the vertical and horizontal axes measure the:

(Multiple Choice)
4.7/5
(39)

Assume that an individual consumes only hotdogs and colas and that the last hotdog consumed yields 15 utils and the last cola 10 utils. If the price of a hotdog is $1 and the price of a cola is $.50, we can conclude that the:

(Multiple Choice)
4.8/5
(51)

Greg spends his entire budget on two goods: he plays video games at the mall arcade and he buys pizza. He discovers that his MU/P of video games is lower than his MU/P of pizza. From this, we know that he would be:

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

Georgia has a MU/P of 10 for tennis lessons, a MU/P of 6 for sewing lessons, and a U/P of 2 for cooking lessons. In order to maximize utility, she should:

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

Consider a consumer who spends all income on only two goods: bread and wine. An extra loaf of bread would give the consumer 10 extra util, while an extra bottle of wine would give the consumer 60 extra utils. Bread costs 50¢ per loaf, and wine costs $6 per bottle. In this situation, the consumer:

(Multiple Choice)
4.8/5
(54)
Showing 21 - 40 of 272
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)