Exam 8: Alternative Inventory Costing Methods: a Decision-Making Perspective
Exam 1: Managerial Accounting107 Questions
Exam 2: Managerial Cost Concepts and Cost Behaviour Analysis128 Questions
Exam 3: Job-Order Cost Accounting169 Questions
Exam 4: Process Cost Accounting146 Questions
Exam 5: Activity-Based Costing85 Questions
Exam 6: Decision-Making: Costvolumeprofit124 Questions
Exam 7: Incremental Analysis114 Questions
Exam 8: Alternative Inventory Costing Methods: a Decision-Making Perspective68 Questions
Exam 9: Pricing101 Questions
Exam 10: Budgetary Planning166 Questions
Exam 11: Budgetary Control and Responsibility Accounting167 Questions
Exam 12: Standard Costs and Balanced Scorecard130 Questions
Exam 13: Planning for Capital Investments92 Questions
Select questions type
Use the following information for items
Green Company sells its product for $11,000 per unit.Variable costs per unit are: manufacturing, $6,000; and selling and administrative, $125.Fixed costs are: $30,000 manufacturing overhead, and $40,000 selling and administrative.There was no beginning inventory at 1/1/14.Production was 20 units per year in 2014-2016.Sales were 20 units in 2014, 16 units in 2015, and 24 units in 2016.
-Income under variable costing for 2016 is
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
Correct Answer:
D
The computation of absorption costing gross profit always involves subtracting
Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(29)
Correct Answer:
C
Fixed manufacturing overhead is a period cost under absorption costing.
Free
(True/False)
4.9/5
(38)
Correct Answer:
False
Use the following information for items
The Colin Division of Mochrie Company sells its product for $30 per unit.Variable costs per unit are: manufacturing, $12; and selling and administrative, $2.Fixed costs are: $200,000 manufacturing overhead, and $50,000 selling and administrative.There was no beginning inventory.Expected sales for next year are 40,000 units.Ryan Stiles, the manager of the Colin Division, is under pressure to improve the performance of the Division.As he plans for next year, he has to decide whether to produce 40,000 units or 50,000 units.
-What would the manufacturing cost per unit be under absorption costing for each alternative?
a) $12.00 $12.00
b) $14.00 $14.00
c) $16.00 $17.00
d) $17.00 $16.00
(Short Answer)
4.9/5
(30)
Which of the following terms would be found on an Income Statement using absorption costing?
(Multiple Choice)
4.7/5
(37)
A major conceptual difference between throughput costing and variable costing is
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Companies that use just-in-time processing techniques will have significant differences between absorption and variable costing net income.
(True/False)
4.8/5
(31)
Use the following information for items
Obama Company sells its product for $25 per unit.During 2016, it produced 20,000 units and sold 15,000 units (there was no beginning inventory).Costs per unit are: direct materials $5, direct labour $4, and variable overhead $3.Fixed costs are: $300,000 manufacturing overhead, and $50,000 selling and administrative expenses.
-Ending inventory under variable costing is
(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
Some fixed manufacturing costs of the current period are deferred to future periods through ending inventory under variable costing.
(True/False)
4.7/5
(41)
Fixed manufacturing costs are NOT charged to the product under variable costing.
(True/False)
4.7/5
(42)
Expected sales for next year for the Brady Division are 120,000 units.Drew Carey, the manager of the Brady Division, is under pressure to improve the performance of the Division.As he plans for next year, he has to decide whether to produce 120,000 units or 140,000 units.The Brady Division will have higher net income, if Drew Carey decides to
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Net income under GAAP highlights differences between variable and fixed costs.
(True/False)
4.9/5
(40)
Use the following information for items
Obama Company sells its product for $25 per unit.During 2016, it produced 20,000 units and sold 15,000 units (there was no beginning inventory).Costs per unit are: direct materials $5, direct labour $4, and variable overhead $3.Fixed costs are: $300,000 manufacturing overhead, and $50,000 selling and administrative expenses.
-The per unit manufacturing cost under variable costing is
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Use the following information for items
Green Company sells its product for $11,000 per unit.Variable costs per unit are: manufacturing, $6,000; and selling and administrative, $125.Fixed costs are: $30,000 manufacturing overhead, and $40,000 selling and administrative.There was no beginning inventory at 1/1/14.Production was 20 units per year in 2014-2016.Sales were 20 units in 2014, 16 units in 2015, and 24 units in 2016.
-Income under absorption costing for 2016 is
(Multiple Choice)
4.8/5
(27)
Under absorption costing when production exceeds sales in a year,
(Multiple Choice)
4.7/5
(42)
M&H's unit production cost under variable costing is $25, and $32 under absorption costing.Net income under variable costing was $250,000 and $187,000 under absorption costing last year.Production equalled 63,000 units.How many units did M&H sell?
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
Which of the following is NOT a potential advantage of variable costing relative to absorption costing?
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Showing 1 - 20 of 68
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)