Exam 25: Differential Analysis and Product Pricing

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Olsen Company produces two products. Product A has a contribution margin of $30 and requires 10 machine hours. Product B has a contribution margin of $24 and requires 4 machine hours. Determine the more profitable product assuming the machine hours are the constraint.

(Essay)
4.8/5
(37)

Match each phrase that follows with the term (a-e) it describes. -Not relevant to future decisions A)Opportunity cost B)Sunk cost C)Theory of constraints D)Differential analysis E)Product cost distortion

(Short Answer)
4.9/5
(35)

When using the product cost method of applying the cost-plus approach to product pricing, which of the following is included in the markup?

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

Keating Co. is considering disposing of equipment that cost $50,000 and has $40,000 of accumulated depreciation to date. Keating Co. can sell the equipment through a broker for $25,000 less a 5% commission. Alternatively, Gunner Co. has offered to lease the equipment for five years for a total of $48,750. Keating will incur repair, insurance, and property tax expenses estimated at $8,000 over the five-year period. At lease-end, the equipment is expected to have no residual value. The net differential profit or loss from the sell alternative is a

(Multiple Choice)
4.7/5
(35)

Finch, Inc., has purchased a new server and must decide what to do with the old one. The cost of the old server was originally $60,000 and has been depreciated $45,000. The company has received two offers. One offer was to lease the equipment for $7,000 for the next five years, but the company will be required to provide maintenance and insurance totaling $3,000 per year. The other offer was made to purchase the equipment outright for $18,500 less a 5% sales commission. Which offer should Finch, Inc., accept? Prepare a differential analysis report to support your answer.

(Essay)
4.9/5
(41)

Under the variable cost method, only variable costs are included in the cost amount per unit to which the markup is added.

(True/False)
4.8/5
(40)

Lara Technologies is considering a total cash outlay of $250,000 for the purchase of land, which it could lease for $35,000 per year. If alternative investments are available that yield a 12% return, the opportunity cost of the purchase of the land is

(Multiple Choice)
5.0/5
(40)

Delaney Company is considering replacing equipment that originally cost $600,000 and has accumulated depreciation of $420,000 to date. A new machine will cost $790,000. The sunk cost in this situation is

(Multiple Choice)
4.9/5
(31)

Widgeon Co. manufactures three products: Bales, Tales, and Wales. The selling prices are $55, $78, and $32, respectively. The variable costs for each product are $20, $50, and $15, respectively. Each product must go through the same processing in a machine that is limited to 2,000 hours per month. Bales take 5 hours to process; Tales 7 hours; and Wales 1 hour.​ -The contribution margin per machine hour for Bales is

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)

Product J is one of the many products manufactured and sold by Oceanside Company. An income statement by product line for the past year indicated a net profit for Product J of $2,750. This net profit resulted from sales of $275,000, cost of goods sold of $186,500, and operating expenses of $85,750. It is estimated that 30% of the cost of goods sold represents fixed factory overhead costs and that 40% of the operating expense is fixed. If Product J is retained, the revenue, costs, and expenses are not expected to change significantly from those of the current year. Because of the large number of products manufactured, the total fixed costs and expenses are not expected to decline significantly if Product J is discontinued.​ Should the company continue or discontinue producing Product J? Prepare a differential analysis report to support your answer.

(Essay)
4.9/5
(42)

Flyer Company sells a product in a competitive marketplace. Market analysis indicates that its product would probably sell at $48 per unit. Flyer management desires a 12.5% profit margin on sales. Flyer's current full cost for the product is $44 per unit.​ -In order to meet the new target cost, how much will the company have to cut costs per unit, if any?

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

When estimated costs are used in applying the cost-plus approach to product pricing, the estimates should be based on normal levels of performance.

(True/False)
4.8/5
(30)

Match each word or phrase that follows with the term (a-e) it describes. -Sets the price based on product demand A)Demand-based method B)Competition-based method C)Product cost method D)Target costing method E)Production bottleneck

(Short Answer)
4.8/5
(35)

Grace Co. can further process Product B to produce Product C. Product B is currently selling for $60 per pound and costs $38 per pound to produce. Product C would sell for $95 per pound and would require an additional cost of $13 per pound to produce. The differential revenue of producing and selling Product C is

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)

Swan Company produces its product at a total cost of $43 per unit. Of this amount, $8 per unit is selling and administrative costs. The total variable cost is $30 per unit, and the desired profit is $20 per unit.​ -The markup percentage on variable cost is a.100.0% b.110.0% c.80.0% d.46.5%

(Short Answer)
4.8/5
(34)

Jarrett Company is considering a cash outlay of $300,000 for the purchase of land, which it could lease for $36,000 per year. If alternative investments are available that yield a 9% return, the opportunity cost of the purchase of the land is

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)

In using the variable cost method of applying the cost-plus approach to product pricing, fixed manufacturing costs and fixed selling and administrative expenses must be covered by the markup.

(True/False)
4.9/5
(33)

When using the total cost method of applying the cost-plus approach to product pricing, which of the following is included in the markup?

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)

Stryker Industries received an offer from an exporter for 15,000 units of product at $17.50 per unit. The acceptance of the offer will not affect normal production or domestic sales prices. The following data are available: Stryker Industries received an offer from an exporter for 15,000 units of product at $17.50 per unit. The acceptance of the offer will not affect normal production or domestic sales prices. The following data are available:   ​ -The differential revenue from the acceptance of the offer is ​ -The differential revenue from the acceptance of the offer is

(Multiple Choice)
4.9/5
(46)

Widgeon Co. manufactures three products: Bales, Tales, and Wales. The selling prices are $55, $78, and $32, respectively. The variable costs for each product are $20, $50, and $15, respectively. Each product must go through the same processing in a machine that is limited to 2,000 hours per month. Bales take 5 hours to process; Tales 7 hours; and Wales 1 hour.​ -The product with the highest contribution margin per machine hour is

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Showing 21 - 40 of 157
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)