Exam 3: Decimals
Exam 1: Whole Numbers: How to Dissect and Solve Word Problems140 Questions
Exam 2: Fractions135 Questions
Exam 3: Decimals145 Questions
Exam 4: Banking99 Questions
Exam 5: Solving for the Unknown: a How-To Approach for Solving Equations122 Questions
Exam 6: Percents and Their Applications152 Questions
Exam 7: Discounts: Trade and Cash137 Questions
Exam 8: Markups and Markdowns: Perishables and Breakeven Analysis123 Questions
Exam 9: Payroll109 Questions
Exam 10: Simple Interest99 Questions
Exam 11: Promissory Notes, Simple Discount Notes, and the Discount Process106 Questions
Exam 12: Compound Interest and Present Value112 Questions
Exam 13: Annuities and Sinking Funds103 Questions
Exam 14: Installment Buying76 Questions
Exam 15: The Cost of Home Ownership96 Questions
Exam 16: How to Read, Analyze, and Interpret Financial Reports118 Questions
Exam 17: Depreciation89 Questions
Exam 18: Inventory and Overhead106 Questions
Exam 19: Sales, Excise, and Property Taxes106 Questions
Exam 20: Life, Fire, and Auto Insurance121 Questions
Exam 21: Stocks, Bonds, and Mutual Funds152 Questions
Exam 22: Business Statistics99 Questions
Select questions type
Multiply (round solution to nearest hundredth): 4.325 × 11.183
Free
(Short Answer)
4.8/5
(32)
Correct Answer:
48.37
Subtract and round to nearest tenth:
13.685 - 4.12
Free
(Short Answer)
4.8/5
(34)
Correct Answer:
9.6
Convert fraction to decimal (or mixed decimal)and round to nearest hundredth: 1/8
Free
(Short Answer)
4.8/5
(35)
Correct Answer:
.13
Roast beef at Albertson's was $4.225 per pound. At Stop and Shop it was $3.881 per pound. How much cheaper is Stop and Shop per pound?
(Multiple Choice)
4.9/5
(29)
Jeff Jones has contracted for an oil delivery price of $1.95 per gallon. His tank holds 210 gallons. If Jeff has six fill-ups during the winter, what will be his total cost?
(Multiple Choice)
4.7/5
(29)
Jamie wants to buy a new Ford Escape priced at $20,256. If she finances the car with no down payment, her monthly payment will be $455.76 for 48 months. If she pays cash, how much interest expense will she save?
(Short Answer)
4.8/5
(29)
Convert to proper fraction or mixed numbers (do not reduce to lowest terms): .721
(Short Answer)
4.7/5
(41)
If Bill sells 491,010 kites at $2.95 each, what will his total profit be if each kite cost him $1.98?
(Short Answer)
4.9/5
(36)
Mary is touring Washington, D.C., for three days. The car rental is $19.25 per day plus 21 ½ cents per mile. If Mary drives 362.95 miles, how much does she owe the rental company?
(Short Answer)
4.9/5
(41)
Convert fraction to decimal (or mixed decimal and round to nearest hundredth): 13 6/7
(Short Answer)
4.8/5
(36)
Pumpkins at a local farm sell for $.49 per pound. Jim Ring spent $73.50. How many pounds of pumpkins were purchased?
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
The average pay of employees is $399.44 per week at a local True Value Hardware store. Jay Miller earns $411.11 per week. How much is Jay's pay over the average?
(Multiple Choice)
4.8/5
(42)
In 2017, America's Healthcare cost $14,009.33 per family. Assuming a forecasted cost of $21,065.25 in 2018, how much more will a family pay in 2018?
(Multiple Choice)
4.8/5
(24)
Showing 1 - 20 of 145
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)