Exam 11: Output and Costs
Exam 1: What Is Economics483 Questions
Exam 2: The Economic Problem440 Questions
Exam 3: Demand and Supply515 Questions
Exam 4: Elasticity530 Questions
Exam 5: Efficiency and Equity450 Questions
Exam 6: Government Actions in Markets412 Questions
Exam 7: Global Markets in Action205 Questions
Exam 8: Utility and Demand366 Questions
Exam 10: Organizing Production385 Questions
Exam 11: Output and Costs493 Questions
Exam 12: Perfect Competition487 Questions
Exam 13: Monopoly599 Questions
Exam 14: Monopolistic Competition318 Questions
Exam 15: Oligopoly276 Questions
Exam 16: Public Choices, Public Goods, and Healthcare205 Questions
Exam 17: Externalities437 Questions
Exam 18: Markets for Factors of Production382 Questions
Exam 19: Economic Inequality351 Questions
Exam 20: Uncertainty and Information233 Questions
Select questions type
If as output increases average product increases, then
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Correct Answer:
D
-Based on the above figure of the costs at Barney's Bagel Bakery, at which level of output will diminishing marginal returns first occur?

Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Correct Answer:
B
-Based on the above figure of the costs at Barney's Bagel Bakery, at which of the following levels of output does the marginal product of labor equal the average product of labor?

Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
Correct Answer:
B
-In the above figure, the relationship between costs indicates that the distance between curves

(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
A firm's average variable cost is $90, its total fixed cost is $10,000, and its output is 1,000 units. Its total cost is
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Cost schedule
-Using the data in the above table, the average total cost of producing 16 units per day is

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
-Cindy's Sweaters' production function is shown in the above table. Cindy rents two knitting machines for $30 a day each and hires workers at a wage rate of $40 a day. If Cindy produces 18 sweaters per day, what is her average total cost?

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
-The above table gives some production and cost information for Flaming Fernando's, a restaurant that sells Fiery Frijoles. What is the average variable cost of producing 1,000 frijoles?

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Marginal cost ________ as the quantity produced is increased.
(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
The marginal cost curve passes through the ________ points of the ________ cost curve and the ________ cost curve.
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
-Using the data in the above table, if the firm employs 3 workers, total product (measured in units per day) and average product and marginal product of the third worker (measured in units per worker) are

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
By using more labor to produce more output, a firm can always reduce its
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Which of the following statements is TRUE for any marginal and average?
(Multiple Choice)
4.9/5
(48)
-Silvio's Pizza is a small pizzeria. The firm's production function is shown in the table above. Suppose that Silvio's costs include only the cost of renting ovens, which is $100 per oven per week, the labor cost, $280 per worker per week, and the opportunity cost of Silvio's entrepreneurship, $1,000 per week. Suppose Silvio's uses Plant 2. If Silvio hires the 4th worker, the firm will experience ________ marginal returns.

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
If a firm's marginal product of labor is greater than its average product of labor, then an increase in the quantity of labor it employs definitely
(Multiple Choice)
4.8/5
(45)
Showing 1 - 20 of 493
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)