Exam 11: Output and Costs
Exam 1: What Is Economics483 Questions
Exam 2: The Economic Problem440 Questions
Exam 3: Demand and Supply515 Questions
Exam 4: Elasticity530 Questions
Exam 5: Efficiency and Equity450 Questions
Exam 6: Government Actions in Markets412 Questions
Exam 7: Global Markets in Action205 Questions
Exam 8: Utility and Demand366 Questions
Exam 10: Organizing Production385 Questions
Exam 11: Output and Costs493 Questions
Exam 12: Perfect Competition487 Questions
Exam 13: Monopoly599 Questions
Exam 14: Monopolistic Competition318 Questions
Exam 15: Oligopoly276 Questions
Exam 16: Public Choices, Public Goods, and Healthcare205 Questions
Exam 17: Externalities437 Questions
Exam 18: Markets for Factors of Production382 Questions
Exam 19: Economic Inequality351 Questions
Exam 20: Uncertainty and Information233 Questions
Select questions type
Total product divided by the total quantity of labor employed equals the
(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
A firm's average total cost is $80, its average variable cost is $75, and its output is 50 units. Its total fixed cost is
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
-The table above gives the cost of producing T-shirts. When 5 T-shirts are produced, the average fixed cost is ________ and the average variable cost is ________.

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Average total cost minus average variable cost ________ as output increases because ________ as output increases.
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
-Dustin's copy shop can use four alternative plants. The figure above shows the average total cost curves for Plant 1 (ATC1), Plant 2 (ATC2), Plant 3 (ATC3), and Plant 4 (ATC4).What is Dustin's long-run average cost if the output is 3,000 copies per day?

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
-The table above gives costs at Jan's Bike Shop. Unfortunately, Jan's record keeping has been spotty. Each worker is paid $100 a day. Labor costs are the only variable costs of production. What is the total fixed cost of producing 64 bikes?

(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
Pizza Hut
-Using the data in the above table, what is the marginal product of the third employee?

(Multiple Choice)
4.7/5
(30)
-The average total cost curves for Plant 1, ATC0, and Plant 2, ATC1, are shown in the figure above. Over what range of output is it efficient to operate Plant 1?

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Which of the following statements regarding the marginal product curve is FALSE?
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Decent Donuts
-Using the table above, what is the marginal product of the 5th worker hired at Decent Donuts?

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
In 2008, Precision Pattern Interiors, which makes high-end aircraft interiors, began a $1 million renovation of a building at the Hutchinson Air Base Industrial Tract south of Yoder, Kansas. The company also planned to add some $400,000 in new equipment and triple its Yoder work force. Which of Precision Pattern Interiors' decisions is a long run decision?
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
-In the above table, the marginal product of the 7th worker is 6. What is the total product when 7 workers are employed?

(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
For the past 15 years the American public has wanted to buy big trucks. The Big Three automakers delivered, investing billions in plants that build gas guzzlers. Now, when customers walk into showrooms, gas mileage is on their mind. Retooling the industry will take years. Mike Quincy says the industry is "like a huge aircraft carrier. It doesn't stop on a dime. It doesn't turn on a dime." What does Mike mean?
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
-The table above gives production information for Bob's Baseball Cap Company. Bob's total cost when zero caps are produced is $200 and workers cost $10 per hour. The total variable cost of producing 18 baseball hats per hour is

(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
-The above table shows the short-run total product schedule for the campus book store. What is the marginal product (MP) of going from 5 to 6 employees at the book store?

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
-Ayanna grows herbs. Last year she grew 2,000 pounds of herbs in a year while using 250 square feet of land and 1 worker. This year she doubled her land to 500 square feet, doubled her workers to 2, and grew 4,500 pounds of herbs. She sells her rare, organic herbs for $50 a pound. She pays her workers $25,000 a year and rents her land for $100 per square foot for a year. These are her only costs.
a) What was Ayanna's total cost last year and this year?
b) What was Ayanna's average total cost last year and this year?
c) Did Ayanna experience economies or diseconomies of scale?

(Essay)
4.8/5
(40)
Showing 41 - 60 of 493
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)