Exam 1: Whole Numbers and Decimals
Exam 1: Whole Numbers and Decimals210 Questions
Exam 2: Fractions143 Questions
Exam 3: Percents109 Questions
Exam 4: Equations and Formulas142 Questions
Exam 5: Bank Services32 Questions
Exam 6: Payroll106 Questions
Exam 7: Mathematics of Buying85 Questions
Exam 8: Mathematics of Selling75 Questions
Exam 9: Simple Interest114 Questions
Exam 10: Compound Interest and Inflation52 Questions
Exam 11: Annuities, Stocks, and Bonds73 Questions
Exam 12: Business and Consumer Loans121 Questions
Exam 13: Taxes and Insurance115 Questions
Exam 14: Depreciation82 Questions
Exam 15: Financial Statements and Ratios54 Questions
Exam 16: Budgeting and Business Statistics87 Questions
Select questions type
Solve the problem.
-If the list price is $155.67 and the discount price is $99.74, how much is saved by buying at discount?
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
First use front-end rounding to write an estimate of the answer, and then add the decimals to obtain an exact answer.
-

(Multiple Choice)
4.8/5
(47)
Solve the problem.
-The following chart shows Maid-for-You's monthly sales by salesperson for each of the first six months of the year. 

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Solve the problem.
-Each gallon of shingle stain covers 120 square feet. How many gallons are needed to cover 360 square feet?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Find the gross pay at the given rate. Round to the nearest cent.
-11.6 hours at $7.16 per hour and 7.5 hours at $13.68 per hour
(Multiple Choice)
4.9/5
(29)
Provide an appropriate response.
-Explain why you would use zeros to fill in for missing digits to the right of the decimal point when adding or subtracting decimals.
(Essay)
4.7/5
(39)
Write the unit cost, rounded to the nearest cent.
-If 4 books cost $3.97, then one book costs $0.9925.
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
Solve the problem.
-If you save $41.56 off the list price buying from a discount catalog, and the list price is $113.09, what is the discount price?
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Solve the problem.
-Evelyn measured two rooms of her apartment and found that she needed 31.7 square meters of wallpaper for one room and 59.1 square meters for the other. How much wallpaper did she need?
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
Solve the problem.
-A bakery sold 43 pies for $3.04 each. What was the total amount of the sale?
(Multiple Choice)
4.9/5
(26)
Solve the problem.
-Richard's team wants to plant 1,112 trees in 8 months. How many trees per month do they need to plant?
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Provide an appropriate response.
-Why don't you have to line up decimal points in a vertical column when multiplying decimals?
(Essay)
4.9/5
(34)
Showing 141 - 160 of 210
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)