Exam 7: Review of Solving Equations
Exam 1: Notation and Symbols329 Questions
Exam 2: Simplifying Expressions285 Questions
Exam 3: Paired Data and Graphing Ordered Pairs217 Questions
Exam 4: Multiplication With Exponents300 Questions
Exam 5: The Greatest Common Factor and Factoring by Grouping295 Questions
Exam 6: Reducing Rational Expressions to Lowest Terms263 Questions
Exam 7: Review of Solving Equations262 Questions
Exam 8: The Slope of a Line190 Questions
Exam 9: Rational Exponents264 Questions
Exam 10: Completing the Square187 Questions
Exam 11: Exponential Functions226 Questions
Exam 12: The Circle95 Questions
Exam 13: Sequences190 Questions
Select questions type
Solve the inequality. Write your answer using inequality notation. 

Free
(Short Answer)
4.9/5
(42)
Correct Answer:
Solve the inequality and graph the solution. 

Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Correct Answer:
C
Solve the system by the substitution method.
( __________, __________ )

Free
(Short Answer)
4.7/5
(39)
Correct Answer:
One number is 3 more than twice another. The sum of the numbers is 12. Find the two numbers.
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Solve the inequality. Write your answer using interval notation. 

(Short Answer)
4.8/5
(30)
When considering how much debt to incur in student loans, you learn that it is wise to keep your student loan payment to 10% or less of your starting monthly income. Suppose you anticipate a starting annual salary of $48,000. Set up and solve an inequality that represents the amount of monthly debt for student loans that would be considered manageable.
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
An airplane covers a distance of 1,800 miles in 3 hours when it flies with the wind and
hours when it flies against the wind. What is the speed of the plane in still air?

(Multiple Choice)
5.0/5
(33)
Solve the inequality. Write your answer using interval notation. 

(Short Answer)
5.0/5
(29)
Solve the inequality using the definition of absolute value. If impossible, write no solution . 

(Short Answer)
4.7/5
(34)
A store selling art supplies finds that they can sell x sketch pads each week at a price of p dollars each, according to the formula x = 2,700 - 400 p . What price should they charge if they want to sell at least 300 pads each week?
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Solve the system.
If the system is dependent or inconsistent, indicate this.

(Short Answer)
4.8/5
(30)
Solve the inequality. If impossible, write no solution . Do not use decimals in your answer. 

(Short Answer)
4.8/5
(38)
Showing 1 - 20 of 262
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)