Exam 2: Linear Equations and Inequalities With One Variable
Exam 1: Building Blocks of Algebra379 Questions
Exam 2: Linear Equations and Inequalities With One Variable241 Questions
Exam 3: Linear Equations With Two Variables340 Questions
Exam 4: Systems of Linear Equations278 Questions
Exam 5: Exponents and Polynomials262 Questions
Exam 6: Factoring and Quadratic Equations288 Questions
Exam 7: Rational Expressions and Equations271 Questions
Exam 8: Radical Expressions and Equations237 Questions
Exam 9: Modeling Data74 Questions
Select questions type
Solve the equation
. Is the solution exactly one number all real numbers or none at all (no solution)?

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
The owner of a gas station records the number of gallons of gas he sells over a period of time. He notices that the number of gallons of gas he sells depends linearly on the price he charges for each gallon. When he charges $1.77 per gallon of gas he sells 1000 gallons of gas each day. When he charges $2.32 per gallon he sells 400 gallons. How many gallons of gas would the owner sell if he charged $2.19 per gallon? (Round to the nearest whole number.)
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Given the solution set drawn on the number line give the solution in inequality notation. 

(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
You are driving on a long highway to go on vacation during spring break and you plan to average 65 miles per hour. The distance you travel can be calculated by the equation
where D is distance in miles and t is hours you drive. How far will you drive if you drive for 9 hours?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Translate the sentence into an equation.
The difference between a number n and 20 is equal to four times the quotient of the number and two.
(Essay)
4.7/5
(38)
At your job you earn $9.50 per hour. You want to earn at least $213.75 next week to cover your school and car expenses. Solve the inequality described in this problem to determine how many hours ( h ) you must work next week. Write the solution as an inequality and as a complete sentence.
(Essay)
4.8/5
(44)
Given the solution set drawn on the number line give the solution in interval notation. 

(Essay)
4.8/5
(34)
Translate the sentence into an equation.
The product of four and a number n is equal to the sum of the number and five.
(Essay)
4.9/5
(29)
The graph below shows distance as a function of time (measured in seconds) for an Olympic swimmer racing in the 100-meter butterfly. Determine the best answer for the average speed of the swimmer for the 100-meter butterfly. (Rounded to the nearest hundredth) 

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
You are driving on a long highway to go on vacation during spring break and plan to average 65 miles per hour. The distance you travel can be calculated by the equation
where D is distance in miles and t is hours you drive. If you want to drive 1000 miles approximately how many hours must you drive?

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
An economist models the market for rice by the following equations.
Let p represent the price per bushel (in dollars) and y represent the number of bushels produced and sold (in millions). Use the model for demand to determine at what point is the price so high that no rice is sold.

(Multiple Choice)
4.7/5
(36)
Translate the sentence into an equation.
The product of eight and a number n is equal to three times the difference of the number and two.
(Essay)
4.7/5
(35)
Given the solution set drawn on the number line give the solution in inequality notation. 

(Essay)
4.8/5
(27)
At your job you earn $12 per hour. You want to earn at least $186 next week to cover your school and car expenses. If you work h hours next week solve the inequality described in this problem.
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
To mail a package it costs $3.80 plus $0.55 per pound. If you have $8.20 to spend on postage how many pounds are you able to mail?
(Short Answer)
4.8/5
(41)
Showing 141 - 160 of 241
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)