Exam 22: Flexible Budgets and Standard Costs
Exam 1: Accounting and the Business Environment50 Questions
Exam 2: Recording Business Transactions76 Questions
Exam 3: The Adjusting Process64 Questions
Exam 4: Completing the Accounting Cycle65 Questions
Exam 5: Merchandising Operations66 Questions
Exam 6: Merchandising Inventory66 Questions
Exam 7: Internal Control and Cash56 Questions
Exam 8: Receivables58 Questions
Exam 9: Plant Assets and Intangibles54 Questions
Exam 10: Current Liabilities, Payroll, and Long-Term Liabilities78 Questions
Exam 11: Corporations: Paid-In Capital and the Balance Sheet52 Questions
Exam 12: Corporations: Effects on Retained Earnings and the Income Statement72 Questions
Exam 13: The Statement of Cash Flows18 Questions
Exam 14: Financial Statement Analysis81 Questions
Exam 15: Introduction to Management Accounting47 Questions
Exam 16: Job Order and Process Costing78 Questions
Exam 16: Appendix: Process Costing82 Questions
Exam 17: Activity-Based Costing and Other Cost Management Tools56 Questions
Exam 18: Cost-Volume-Profit Analysis92 Questions
Exam 19: Short-Term Business Decisions64 Questions
Exam 20: Capital Investment Decisions and the Time Value of Money70 Questions
Exam 21: The Master Budget and Responsibility Accounting71 Questions
Exam 22: Flexible Budgets and Standard Costs81 Questions
Exam 23: Performance Evaluation and the Balanced Scorecard58 Questions
Select questions type
Which of the following is not a reason as to why companies use standard costs?
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Correct Answer:
C
The standard cost of direct labor per hour is $8.00. Four standard direct labor hours are allowed per finished good. During the current period, 350 finished goods were produced using 1,350 direct labor hours. The direct labor price variance is $405, unfavorable. Calculate the actual cost of direct labor per hour.
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
Correct Answer:
B
Which of the following actions would not help avoid an unfavorable sales volume variance?
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Correct Answer:
D
Education Products Company gathered the following information for Job #155:
Standard Total Cost Actual Total Cost Direct materials: Standard: 1,000 pints at \ 5/ pint \ 5,000 Actual: 1,160 pints at \ 6/ pint \ 6,960 Direct labor: Standard: 500 hours at \ 7.50/ \ 3,750 Actual: 480 hours at \ 7.25/. \ 3,480 What is the direct labor price variance?
(Multiple Choice)
4.7/5
(35)
Regal Dog Food Company's standard quantity of direct materials is fifty pounds for each bag of premium dog food that it manufactures; the standard price is $.50 per pound. During the most
recent month, Regal manufactured 1,000 bags of premium dog food; 54,000 pounds of direct
materials were actually used at a cost of $29,160. How much was the direct materials quantity
variance?
(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
Which of the following does not need to be known in order to create a flexible budget?
(Multiple Choice)
4.7/5
(37)
Which of the following is correct regarding a static budget?
(Multiple Choice)
5.0/5
(36)
When recording the use of direct materials in the production process, work in process inventory is debited for which of the following?
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Which of the following would cause an unfavorable production volume variance?
(Multiple Choice)
4.7/5
(35)
Rice Corporation has provided the following information:
Direct material standard per unit: 3 pounds
Standard price per pound: $3.50
Actual number of pounds purchased and used: 1,575
Actual cost of materials purchased: $5,355
Actual number of units produced: 500
What is the direct materials quantity variance?
(Multiple Choice)
4.9/5
(46)
A sales volume variance is a function of which of the following?
(Multiple Choice)
4.9/5
(25)
Kelly Company gathered the following information for 2009:
Direct materials Product X Product Standard quantity per unit 3 pounds 4 pounds Standard price per unit \ 2.00 per pound ? Actual quantity used per unit ? 3 pounds Actual price paid for material \ 2.50 per pound \ 5.00 per pound Price variance \ 200 unfavorable \ 450 favorable Efficiency variance \ 400 favorable ? Flexible budget variance ? \ 2,100 favorable Actual quantity of production 200 units 300 units What is the direct materials flexible budget variance for Product X?
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Daub, Inc. gathered the following information for the month ended March 31, 2009:
The static budget volume is 4,500 units: Overhead flexible budget: Number of units 4,000 4,500 5,000 Standard machine hours 12,000 13,500 15,000 Budgeted overhead costs: Variable \ 24,000 \ 27,000 \ 30,000 Fixed \ 33,750 \ 33,750 \ 33,750 Actual production was 5,000 units. Actual overhead costs were $26,000 for variable costs and $35,000 for fixed costs. Actual machine hours worked were 14,100 hours. What is the standard rate of variable overhead per machine hour?
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Martin Racing Company gathered the following actual results for the current month:
Actual amounts: Units produced 3,000 Direct materials purchased and used (5,400 pounds ) \ 21,600 Direct labor cost (4,600 hours ) \ 36,800 Manufacturing overhead costs incurred \ 17,650 Budgeted production and standard costs were:
Budgeted production 3,500 units Direct materials 2 pounds per unit at \ 4.25 per pound Direct labor 1.5 hours per unit at \ 7.50 per hour Variable manufacturing overhead \ 5 per unit Fixed manufacturing overhead \ 21,000 What is the direct labor price variance?
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Townsend Company budgeted 2,500 pounds of direct materials costing $32.00 per pound to make 1,250 units of product. The company actually used 2,400 pounds costing $35.50 per pound to make the 1,250 units. What is the direct materials price variance?
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
A graph of a flexible budget formula reflects fixed costs of $30,000 and total costs of $90,000 at a volume of 6,000 units. Assuming the relevant range is 1,000 to 12,000 units, the graph would reflect total costs at 10,000 units of what dollar amount?
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Regal Dog Food Company's standard quantity of direct materials is fifty pounds for each bag of premium dog food that it manufactures; the standard price is $.50 per pound. During the most
recent month, Regal manufactured 1,200 bags of premium dog food; the direct materials efficiency
variance for the month was $3,000 unfavorable. How many pounds of direct materials were used
during the month?
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Showing 1 - 20 of 81
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)