Exam 6: Absorption and Variable Costing

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
  • Select Tags

During the current period, 20,000 units were produced and 17,000 units were sold. Fixed manufacturing costs incurred amounted to $40,000. - If variable production costs totaled $100,000, what is the cost per unit using absorption costing?

Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Correct Answer:
Verified

C

Commissions paid to sales persons are considered a variable product cost under variable costing.

Free
(True/False)
4.8/5
(44)
Correct Answer:
Verified

False

Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows: Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows:   Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28 per phone and fixed manufacturing costs of $2 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - If the company pays bonuses to the production manager for keeping production cost per unit under $34.00 per cell phone, under which costing method will the manager earn a bonus for April? Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28 per phone and fixed manufacturing costs of $2 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - If the company pays bonuses to the production manager for keeping production cost per unit under $34.00 per cell phone, under which costing method will the manager earn a bonus for April?

Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Correct Answer:
Verified

A

During the current period, 20,000 units were produced and 17,000 units were sold. Fixed manufacturing costs incurred amounted to $40,000. - If variable production costs were $100,000, a variable costing income statement would report the variable manufacturing costs as a:

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Roberta's Hot Stuff began making hot and sour soup in August, 2012. The soup sells for $2 for a large package. Variable production costs are $0.70 per package. Roberta's Hot Stuff incurs monthly fixed manufacturing overhead costs of $40,000 and fixed selling and administrative cost of $8,000. On August 31, 2012 ending inventory was 10,000 soup packages. Assume Roberta's Hot Stuff produced 400,000 soup packages in September. -Roberta's Hot Stuff sold 406,000 of the soup packages in September. If employees receive a 3% salary bonus for keeping production costs per unit under $0.70, which method would result in the larger bonus?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

A company sold everything it produced in the month; therefore, variable and absorption costing will always yield the same result.

(True/False)
4.9/5
(40)

Mega-Thirst produces an energy drink called Mega-Caffeine. The drinks sell to grocery stores and other retailers for $10 a case. During September, the first month of production, the company used $65,000 of aluminum cans and $35,000 of syrup, soda and caffeine. September manufacturing wages were $60,000 and variable manufacturing overhead incurred was $20,000. September's fixed manufacturing overhead costs were $70,000 and fixed selling and administrative costs were $12,000. Selling commissions were $0.25 per case. Mega-Thirst sold 46, 000 of the 50,000 cases that were produced in September for $10 per case. - Calculate the September ending inventory value income using variable costing.

(Multiple Choice)
4.8/5
(28)

Burrito-Blast makes bean and cheese burritos that it sells to grocery stores. The burritos sell for $1 each. Burrito-Blast had beginning inventory of $20,000 on June 1 for 80,000 burritos. During June the company produced 500,000 burritos. June production costs are as follows: Burrito-Blast makes bean and cheese burritos that it sells to grocery stores. The burritos sell for $1 each. Burrito-Blast had beginning inventory of $20,000 on June 1 for 80,000 burritos. During June the company produced 500,000 burritos. June production costs are as follows:    -The company's June 30 ending inventory consists of 20,000 burritos. The employees receive a 5% salary bonus if they can keep per unit production cost under $.30 per burrito. Under which method would the employees receive a bonus?</para> -The company's June 30 ending inventory consists of 20,000 burritos. The employees receive a 5% salary bonus if they can keep per unit production cost under $.30 per burrito. Under which method would the employees receive a bonus?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Seattle Enterprises produces packaged fresh meals which it sells for $10 each. During the current month, Seattle produced 2,800 meals, but only sold 2,700 meals. The variable cost per meal was $6 and the sales commissions per meal were $1. Total fixed manufacturing costs were $1,400 and total fixed marketing and administrative costs were $1,200. -Net income under variable costing would be:

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

Burrito-Blast makes bean and cheese burritos that it sells to grocery stores. The burritos sell for $1 each. Burrito-Blast had beginning inventory of $20,000 on June 1 for 80,000 burritos. During June the company produced 500,000 burritos. June production costs are as follows: Burrito-Blast makes bean and cheese burritos that it sells to grocery stores. The burritos sell for $1 each. Burrito-Blast had beginning inventory of $20,000 on June 1 for 80,000 burritos. During June the company produced 500,000 burritos. June production costs are as follows:    -The company's June 30 ending inventory consists of 20,000 burritos. The sales manager receives a 5% bonus based on monthly operating income. Which method would result in the larger bonus?</para> -The company's June 30 ending inventory consists of 20,000 burritos. The sales manager receives a 5% bonus based on monthly operating income. Which method would result in the larger bonus?

(Multiple Choice)
4.9/5
(29)

Roberta's Hot Stuff began making hot and sour soup in August, 2012. The soup sells for $2 for a large package. Variable production costs are $0.70 per package. Roberta's Hot Stuff incurs monthly fixed manufacturing overhead costs of $40,000 and fixed selling and administrative cost of $8,000. On August 31, 2012 ending inventory was 10,000 soup packages. Assume Roberta's Hot Stuff produced 400,000 soup packages in September. -Roberta's Hot Stuff sold 406,000 of the soup packages in September. Which method would result in the larger operating income and why?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

Hats produces sun visors. Production data for the first month follow: Hats produces sun visors. Production data for the first month follow:    -If employees receive a 3% salary bonus for keeping production costs per unit under $3.00, which method would result in a bonus?</para> -If employees receive a 3% salary bonus for keeping production costs per unit under $3.00, which method would result in a bonus?

(Multiple Choice)
4.7/5
(33)

Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows: Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows:   Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28.00 per phone and fixed manufacturing costs of $2.00 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - What is the Cost of Goods Sold for April, 2012 using variable costing? Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28.00 per phone and fixed manufacturing costs of $2.00 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - What is the Cost of Goods Sold for April, 2012 using variable costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(27)

Harold's produces windmills that store power for residential use. Production data for the first month follow: Harold's produces windmills that store power for residential use. Production data for the first month follow:   - What is the cost per unit for May using absorption costing? - What is the cost per unit for May using absorption costing?

(Multiple Choice)
5.0/5
(43)

Harold's produces windmills that store power for residential use. Production data for the first month follow: Harold's produces windmills that store power for residential use. Production data for the first month follow:   - What is the cost per unit for May using variable costing? - What is the cost per unit for May using variable costing?

(Multiple Choice)
4.7/5
(28)

Roberta's Hot Stuff began making hot and sour soup in August, 2012. The soup sells for $2 for a large package. Variable production costs are $0.70 per package. Roberta's Hot Stuff incurs monthly fixed manufacturing overhead costs of $40,000 and fixed selling and administrative cost of $8,000. On August 31, 2012 ending inventory was 10,000 soup packages. Assume Roberta's Hot Stuff produced 400,000 soup packages in September. Roberta's Hot Stuff sold 406,000 of the soup packages in September. - Calculate the total variable cost per hot and sour soup package.

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

A production foreman who receives a bonus based on operating income would have no incentive to increase production and stock pile inventories if the company reports under the variable costing method.

(True/False)
4.9/5
(35)

Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows: Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows:   Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28.00 per phone and fixed manufacturing costs of $2.00 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - What is the value of the ending inventory on April 30, 2012 using variable costing? Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28.00 per phone and fixed manufacturing costs of $2.00 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - What is the value of the ending inventory on April 30, 2012 using variable costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows: Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows:   Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28 per phone and fixed manufacturing costs of $2 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - What is the Cost of Goods Sold for March, 2012 using absorption costing? Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28 per phone and fixed manufacturing costs of $2 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - What is the Cost of Goods Sold for March, 2012 using absorption costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Mega-Thirst produces an energy drink called Mega-Caffeine. The drinks sell to grocery stores and other retailers for $10 a case. During September, the first month of production, the company used $65,000 of aluminum cans and $35,000 of syrup, soda and caffeine. September manufacturing wages were $60,000 and variable manufacturing overhead incurred was $20,000. September's fixed manufacturing overhead costs were $70,000 and fixed selling and administrative costs were $12,000. Selling commissions were $0.25 per case. Mega-Thirst sold 46, 000 of the 50,000 cases that were produced in September for $10 per case. - Calculate the September operating income using absorption costing.

(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
Showing 1 - 20 of 80
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)