Exam 6: Absorption and Variable Costing

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
  • Select Tags

Variable costing considers all costs to be product costs.

(True/False)
4.8/5
(30)

Selling and administrative expenses (such as commissions paid to sales personnel) are considered part of product costs under variable costing.

(True/False)
5.0/5
(41)

Pat's Hats produces sun visors. Production data for the first month follow: Pat's Hats produces sun visors. Production data for the first month follow:    -What is the October net income using variable costing? -What is the October net income using variable costing?

(Multiple Choice)
4.7/5
(40)

Burrito-Blast makes bean and cheese burritos that it sells to grocery stores. The burritos sell for $1 each. Burrito-Blast had beginning inventory of $20,000 on June 1 for 80,000 burritos. During June the company produced 500,000 burritos. June production costs are as follows: Burrito-Blast makes bean and cheese burritos that it sells to grocery stores. The burritos sell for $1 each. Burrito-Blast had beginning inventory of $20,000 on June 1 for 80,000 burritos. During June the company produced 500,000 burritos. June production costs are as follows:   - The company's June 30 ending inventory consists of 20,000 burritos. Assuming they use FIFO costing, calculate the June net income using absorption costing?</para> - The company's June 30 ending inventory consists of 20,000 burritos. Assuming they use FIFO costing, calculate the June net income using absorption costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Burrito-Blast makes bean and cheese burritos that it sells to grocery stores. The burritos sell for $1 each. Burrito-Blast had beginning inventory of $20,000 on June 1 for 80,000 burritos. During June the company produced 500,000 burritos. June production costs are as follows: Burrito-Blast makes bean and cheese burritos that it sells to grocery stores. The burritos sell for $1 each. Burrito-Blast had beginning inventory of $20,000 on June 1 for 80,000 burritos. During June the company produced 500,000 burritos. June production costs are as follows:   - The company's June 30 ending inventory consists of 20,000 burritos. Assuming they use FIFO costing, calculate the June 30 ending inventory value using absorption costing?</para> - The company's June 30 ending inventory consists of 20,000 burritos. Assuming they use FIFO costing, calculate the June 30 ending inventory value using absorption costing?

(Multiple Choice)
4.7/5
(39)

Harold's produces windmills that store power for residential use. Production data for the first month follow: Harold's produces windmills that store power for residential use. Production data for the first month follow:   - What is the value of the May ending inventory using absorption costing? - What is the value of the May ending inventory using absorption costing?

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)

Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows: Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows:   Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28.00 per phone and fixed manufacturing costs of $2.00 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - What is the Cost of Goods Sold for April, 2012 using absorption costing? Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28.00 per phone and fixed manufacturing costs of $2.00 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - What is the Cost of Goods Sold for April, 2012 using absorption costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(29)

During the current period, 20,000 units were produced and 17,000 units were sold. Fixed manufacturing costs incurred amounted to $40,000. - If variable production costs totaled $100,000, what is the cost per unit using variable costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

If a company's beginning and ending inventory count is the same and production cost per unit are the same; then, the ending inventory amount on the balance sheet must be the same dollar amount as the beginning inventory dollar amount.

(True/False)
4.9/5
(37)

Roberta's Hot Stuff began making hot and sour soup in August, 2012. The soup sells for $2 for a large package. Variable production costs are $0.70 per package. Roberta's Hot Stuff incurs monthly fixed manufacturing overhead costs of $40,000 and fixed selling and administrative cost of $8,000. On August 31, 2012 ending inventory was 10,000 soup packages. Assume Roberta's Hot Stuff produced 400,000 soup packages in September. Roberta's Hot Stuff sold 406,000 of the soup packages in September. - Calculate the September net income using absorption costing.

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Pat's Hats produces sun visors. Production data for the first month follow: Pat's Hats produces sun visors. Production data for the first month follow:    -What is the October net income using absorption costing? -What is the October net income using absorption costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows: Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows:   Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28.00 per phone and fixed manufacturing costs of $2.00 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - What is the value of the ending inventory on March 31, 2012 using absorption costing? Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28.00 per phone and fixed manufacturing costs of $2.00 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - What is the value of the ending inventory on March 31, 2012 using absorption costing?

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

If a company's beginning and ending inventory count is the same and production cost per unit are the same; then, the cost of goods sold must be the same dollar amount whether using variable or absorption costing

(True/False)
5.0/5
(41)

During the current period, 20,000 units were produced and 17,000 units were sold. Fixed manufacturing costs incurred amounted to $40,000. - If variable production costs were $100,000, an absorption costing income statement would report the variable manufacturing costs as a:

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

Pat's Hats produces sun visors. Production data for the first month follow: Pat's Hats produces sun visors. Production data for the first month follow:   - What is the variable cost per hat for October? - What is the variable cost per hat for October?

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows: Hi-Tech manufactures basic cell phones for cell phone service providers. Data for March and April's production follows:   Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28.00 per phone and fixed manufacturing costs of $2.00 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - What is the Cost of Goods Sold for March, 2012 using variable costing? Hi-Tech started March with 1,000 cell phones that had variable costs of $28.00 per phone and fixed manufacturing costs of $2.00 per phone. Hi-Tech uses a FIFO cost flow. - What is the Cost of Goods Sold for March, 2012 using variable costing?

(Multiple Choice)
4.9/5
(46)

GAAP requires that we assign fixed and variable manufacturing costs to the product.

(True/False)
4.8/5
(46)

Mega-Thirst produces an energy drink called Mega-Caffeine. The drinks sell to grocery stores and other retailers for $10 a case. During September, the first month of production, the company used $65,000 of aluminum cans and $35,000 of syrup, soda and caffeine. September manufacturing wages were $60,000 and variable manufacturing overhead incurred was $20,000. September's fixed manufacturing overhead costs were $70,000 and fixed selling and administrative costs were $12,000. Selling commissions were $0.25 per case. Mega-Thirst sold 46, 000 of the 50,000 cases that were produced in September for $10 per case. -Calculate the September ending inventory value income using absorption costing.

(Multiple Choice)
4.9/5
(48)

Burrito-Blast makes bean and cheese burritos that it sells to grocery stores. The burritos sell for $1 each. Burrito-Blast had beginning inventory of $20,000 on June 1 for 80,000 burritos. During June the company produced 500,000 burritos. June production costs are as follows: Burrito-Blast makes bean and cheese burritos that it sells to grocery stores. The burritos sell for $1 each. Burrito-Blast had beginning inventory of $20,000 on June 1 for 80,000 burritos. During June the company produced 500,000 burritos. June production costs are as follows:    -The company's June 30 ending inventory consists of 20,000 burritos. Assuming they use FIFO costing, calculate the June 30 ending inventory value using variable costing?</para> -The company's June 30 ending inventory consists of 20,000 burritos. Assuming they use FIFO costing, calculate the June 30 ending inventory value using variable costing?

(Multiple Choice)
4.7/5
(41)

Mega-Thirst produces an energy drink called Mega-Caffeine. The drinks sell to grocery stores and other retailers for $10 a case. During September, the first month of production, the company used $65,000 of aluminum cans and $35,000 of syrup, soda and caffeine. September manufacturing wages were $60,000 and variable manufacturing overhead incurred was $20,000. September's fixed manufacturing overhead costs were $70,000 and fixed selling and administrative costs were $12,000. Selling commissions were $0.25 per case. Mega-Thirst sold 46, 000 of the 50,000 cases that were produced in September for $10 per case. - Which method would result in the larger operating income and why?

(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
Showing 61 - 80 of 80
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)