Exam 1: Introduction to Real Numbers and Algebraic Expressions
Exam 1: Introduction to Real Numbers and Algebraic Expressions536 Questions
Exam 2: Solving Equations and Inequalities265 Questions
Exam 3: Graphs of Linear Equations192 Questions
Exam 4: Polynomials: Operations392 Questions
Exam 5: Polynomials: Factoring215 Questions
Exam 6: Rational Expressions and Equations204 Questions
Exam 7: Systems of Equations80 Questions
Exam 8: Radical Expressions and Equations154 Questions
Exam 9: Quadratic Equations185 Questions
Exam 10: Equations of Lines and Simplifying Radical Expressions133 Questions
Select questions type
Add. Do not use a number line except as a check.
-
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Correct Answer:
B
Determine whether the statement is true or false.
-
Free
(True/False)
4.9/5
(39)
Correct Answer:
False
Substitute to find the value of the expression.
-In one store, bananas cost 60 cents per pound. The cost, in dollars, of pounds of bananas is . What is the cost of 1.7 pounds of bananas?
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
Correct Answer:
B
Round to the requested decimal place.
- (round to the nearest dollar)
(Multiple Choice)
5.0/5
(34)
Find an equivalent expression with the given denominator.
- (Denominator: 5)
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Solve the problem.
-If a roll of wallpaper costs , how much will 8 rolls cost?
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Write an equivalent expression. Use an associative law.
-(8s)t
(Multiple Choice)
4.8/5
(29)
Perform the indicated operation and, if possible, simplify.
-
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Showing 1 - 20 of 536
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)