Exam 5: Demand

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Refer to the figure below. The law of diminishing marginal utility: Units Utils Per Year from T-shirts Utils Per Year from Sweaters 0 0 0 1 75 400 2 135 720 3 180 960 4 210 1120

Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
Correct Answer:
Verified

D

Refer to the figure below. Total utility increases with each additional pizza up to the ______ and then declines, but marginal utility ______ with each additional pizza consumed. Refer to the figure below. Total utility increases with each additional pizza up to the ______ and then declines, but marginal utility ______ with each additional pizza consumed.

Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Correct Answer:
Verified

D

Refer to the figure below. What is the equilibrium quantity of bananas in this market? Refer to the figure below. What is the equilibrium quantity of bananas in this market?

Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(22)
Correct Answer:
Verified

D

If a consumer reallocates his or her spending away from good A and towards good B, then the consumer's total utility will increase if:

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

Cory gets 18, 23, and 25 units worth of total utility from consuming 10, 11, and 12 raw oysters, respectively, and the price per oyster is 25 cents. Thus, one can infer that Cory:

(Multiple Choice)
4.8/5
(46)

Taking a limousine to a five star restaurant in New York is a:

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

Taylor's marginal utility from watching movies and from eating out (in utils) is shown below. Taylor spends exactly $100 every month on these two forms of entertainment, and the price of each movie is $10 and the price of each dinner is $20. Movies Per Month Marginal Utility Per Movie Dinners Out Per Month Marginal Utility Per Dinner 1 60 1 150 2 50 2 140 3 20 3 120 4 5 4 100 If Taylor watches 2 movies a month, Taylor will eat out ______ times per month, and have marginal utility per dollar of ______ from movies and a marginal utility per dollar of ______ from eating out.

(Multiple Choice)
4.8/5
(28)

Refer to the figure below. If Mallory and Rick are the only two consumers in this market and the price of soda is $0.75 per can, then what will be the market demand for soda each week? Refer to the figure below. If Mallory and Rick are the only two consumers in this market and the price of soda is $0.75 per can, then what will be the market demand for soda each week?    Refer to the figure below. If Mallory and Rick are the only two consumers in this market and the price of soda is $0.75 per can, then what will be the market demand for soda each week?

(Multiple Choice)
4.9/5
(31)

In most markets, scarce goods or services are rationed among competing users using:

(Multiple Choice)
4.7/5
(33)

The additional utility gained from consuming an additional unit of a good is called:

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

The figure below shows a single consumer's demand for ice cream at the student union.\ The figure below shows a single consumer's demand for ice cream at the student union.\   If there are 1,000 students on campus during a regular semester, and each student's weekly demand for ice cream is shown above, then when the student union charges $3.00 per scoop, those 1,000 students purchase a total of ______ scoops per week. If there are 1,000 students on campus during a regular semester, and each student's weekly demand for ice cream is shown above, then when the student union charges $3.00 per scoop, those 1,000 students purchase a total of ______ scoops per week.

(Multiple Choice)
4.9/5
(25)

Suppose that Coke and Sprite each sell for $2 a can. Each month Joe buys 6 cans of Sprite and 30 cans of Coke. From this we can infer that:

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

Assume that Dusty has $30 in income, the price of a loaf of bread is $1.50, and the price of a jar of peanut butter is $3. Dusty can buy a maximum of ______ loaves of bread or a maximum of ______ jars of peanut butter.

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)

As the price of computers falls, the quantity of computers demanded increases. This is an application of:

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

Fran runs a doughnut shop in a tiny 3-person town. The table below shows the quantity demand by the three townspeople at various prices. Price Per Doughnut Quantity Demanded by Al Quantity Demanded by Betty Quantity Demanded by Carol 10 cents 10 4 6 25 cents 9 2 5 35 cents 7 1 5 50 cents 5 0 4 When the price of a doughnut is 25 cents, what is the market demand for doughnuts?

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

For two goods, coffee and scones, suppose that MU(coffee)/P(coffee) = 4 and MU(scones)/P(scones) = 3. To maximize your total utility from these two goods, you should purchase:

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

Fran runs a doughnut shop in a tiny 3-person town. The table below shows the quantity demand by the three townspeople at various prices. Price Per Doughnut Quantity Demanded by Al Quantity Demanded by Betty Quantity Demanded by Carol 10 cents 10 4 6 25 cents 9 2 5 35 cents 7 1 5 50 cents 5 0 4 When the price of a doughnut is 50 cents, what is the market demand for doughnuts?

(Multiple Choice)
4.7/5
(31)

Jamie's marginal utility from muffins and from doughnuts (in utils) is shown below. Jamie spends a total of $8 on muffins and/or doughnuts every morning. The price of each muffin is $2 and the price of each doughnut is $1. Muffins Per Day Marginal Utility Per Muffin Doughnuts Per Day Marginal Utility Per Doughnut 1 40 2 20 2 30 4 15 3 20 6 10 If Jamie consumes 3 muffins a day, then what is her marginal utility per dollar spent on the third muffin?

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

The rational spending rule is derived from the consumer's desire to

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

Refer to the figure below. The total utility of consuming two pizzas a week is: Refer to the figure below. The total utility of consuming two pizzas a week is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Showing 1 - 20 of 134
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)