Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting64 Questions
Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts247 Questions
Exam 3: Cost Behavior237 Questions
Exam 4: Cost-Volume-Profit Analysis: a Managerial Planning Tool179 Questions
Exam 5: Job-Order Costing196 Questions
Exam 6: Process Costing177 Questions
Exam 7: Activity-Based Costing and Management178 Questions
Exam 8: Absorption and Variable Costing, and Inventory Management124 Questions
Exam 9: Profit Planning186 Questions
Exam 10: Standard Costing: a Managerial Control Tool180 Questions
Exam 11: Flexible Budgets and Overhead Analysis172 Questions
Exam 12: Performance Evaluation and Decentralization166 Questions
Exam 13: Short-Run Decision Making: Relevant Costing170 Questions
Exam 14: Capital Investment Decisions172 Questions
Exam 15: Statement of Cash Flows185 Questions
Exam 16: Financial Statement Analysis191 Questions
Select questions type
Select the appropriate classification for each of the costs incurred by a manufacturer of automobiles.
-salary of chief executive officer
(Multiple Choice)
4.7/5
(34)
Industries that provide intangible services do not normally have direct contact with their customers.
(True/False)
4.7/5
(24)
The difference between sales revenue and cost of goods sold is known as the ______________.
(Short Answer)
4.9/5
(33)
Figure 2-2.Lonborg Co. had the following beginning and ending inventory balances for the year ended December 31, 2011:
In addition, direct labor costs of $30,000 were incurred, overhead equaled $42,000, materials purchased were $27,000 and selling and administrative costs were $22,000. Lonborg Co. sold 25,000 units of product during the year at a sales price of $5.00 per unit.
-Refer to Figure 2-2. What was Lonborg's operating income <loss> for the year?

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
The Butchart Company manufactures microwave ovens. Last year, the per-unit product cost was $56, the per-unit prime cost was $34, and the per-unit conversion cost was $42. Cost of goods sold for the year was $560,000 and the sale price per unit was $100. In addition, direct labor costs of $200,000 and selling and administrative expenses of $240,000 were incurred.
Required:


(Essay)
4.8/5
(39)
Cashman Company supplied the following information for the month of December.
Required: Solve for the following amounts assuming that Cashman Company's operating income in December was $44,100.



(Essay)
4.8/5
(34)
Figure 2-1.Concam Inc. manufactures television sets. Last month direct materials (electronic components, etc.) costing $500,000 were put into production. Direct labor of $800,000 was incurred, overhead equaled $450,000, and selling and administrative costs totaled $360,000. The company manufactured 8,000 television sets during the month. Assume that there were no beginning or ending work in process balances.
-Refer to Figure 2-1. The total per unit prime cost was:
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
During the month of June, Telecom Inc. had cost of goods manufactured of $112,000, direct materials cost of $52,000, direct labor cost of $37,000 and overhead cost of $26,000. The work in process balance at June 30 equaled $10,000. What was the work in process balance on June 1?
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Extrema Company supplied the following data at the end of the current year.
Required:



(Essay)
4.9/5
(44)
Select the appropriate classification for each of the costs incurred by a manufacturer of automobiles.
-cost of windshields used in the production process
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Insurance coverage, medical care, and accounting are examples of _________________ performed for customers.
(Short Answer)
4.8/5
(36)
Select the appropriate item for each of the definitions listed below.
-price x units sold
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
The cost of janitorial services for a factory building would be classified as indirect labor.
(True/False)
4.8/5
(37)
Figure 2-1.Concam Inc. manufactures television sets. Last month direct materials (electronic components, etc.) costing $500,000 were put into production. Direct labor of $800,000 was incurred, overhead equaled $450,000, and selling and administrative costs totaled $360,000. The company manufactured 8,000 television sets during the month. Assume that there were no beginning or ending work in process balances.
-Refer to Figure 2-1. What was the amount of cost of goods manufactured last month?
(Multiple Choice)
4.7/5
(35)
Any costs associated with storing, selling, and delivering the product are classified as product costs.
(True/False)
4.8/5
(40)
Select the appropriate classification for each of the items listed below.
-Sugar used in soft drink production
(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Property taxes on a factory building would normally be classified as a fixed cost.
(True/False)
4.8/5
(35)
Sales revenue equals the product cost per unit times the number of units sold.
(True/False)
4.8/5
(41)
Showing 21 - 40 of 247
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)