Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting64 Questions
Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts247 Questions
Exam 3: Cost Behavior237 Questions
Exam 4: Cost-Volume-Profit Analysis: a Managerial Planning Tool179 Questions
Exam 5: Job-Order Costing196 Questions
Exam 6: Process Costing177 Questions
Exam 7: Activity-Based Costing and Management178 Questions
Exam 8: Absorption and Variable Costing, and Inventory Management124 Questions
Exam 9: Profit Planning186 Questions
Exam 10: Standard Costing: a Managerial Control Tool180 Questions
Exam 11: Flexible Budgets and Overhead Analysis172 Questions
Exam 12: Performance Evaluation and Decentralization166 Questions
Exam 13: Short-Run Decision Making: Relevant Costing170 Questions
Exam 14: Capital Investment Decisions172 Questions
Exam 15: Statement of Cash Flows185 Questions
Exam 16: Financial Statement Analysis191 Questions
Select questions type
Figure 2-4.Junko Company makes financial calculators. During the year Junko manufactured 97,000 financial calculators. Finished goods inventory had the following units on hand:
-Refer to Figure 2-4. If each financial calculator had a per-unit product cost of $112, what was the cost of Finished goods inventory on December 31?

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
Figure 2-2.Lonborg Co. had the following beginning and ending inventory balances for the year ended December 31, 2011:
In addition, direct labor costs of $30,000 were incurred, overhead equaled $42,000, materials purchased were $27,000 and selling and administrative costs were $22,000. Lonborg Co. sold 25,000 units of product during the year at a sales price of $5.00 per unit.
-Refer to Figure 2-2. What were the total manufacturing costs for the year?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Select the appropriate item for each of the definitions listed below.
-Beginning finished goods inventory + Cost of goods manufactured - Ending finished goods inventory
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Figure 2-3.Bartlow, Inc. had the following income statement for the month of May.
-Refer to Figure 2-3. What was the selling expense percent?

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Figure 2-3.Bartlow, Inc. had the following income statement for the month of May.
-Refer to Figure 2-3. What was the administrative expense percent?

(Multiple Choice)
4.9/5
(44)
All product costs other than direct materials and direct labor are put into a category called _________________________.
(Short Answer)
4.8/5
(41)
Which of the following would be found on the balance sheet of a manufacturer?
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Select the appropriate classification of the output generated by each of the following industries.
-Video rental
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Select the appropriate item for each of the definitions listed below.
-marketing and distributing costs
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Select the appropriate definition of each of the items listed below.
-Gross margin - selling and administrative expenses
(Multiple Choice)
4.7/5
(36)
Select the appropriate definition for each of the items listed below.
-A benefit given up when one alternative is chosen over another
(Multiple Choice)
4.7/5
(44)
Figure 2-6.Seaview Company took the following data from their income statement at the end of the current year.
-Refer to Figure 2-6. How many units were sold during the year?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
On a manufacturer's income statement expenses are separated into the following three categories:
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Select the appropriate classification for each of the items listed below.
-Fees paid to an advertising firm
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Direct materials can be directly traced to the goods or services being produced.
(True/False)
4.8/5
(39)
Prime cost is the sum of direct materials cost and direct labor cost.
(True/False)
4.7/5
(45)
Figure 2-7.Gateway Company produces a product with the following per-unit costs:
Direct materials \ 11 Direct labor 8 Overhead 15 Last year, Gateway produced and sold 750 units at a sales price of $68 each. Total selling and administrative expense was $22,000.
-Refer to Figure 2-7. Prime cost per-unit was?
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Showing 121 - 140 of 247
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)