Exam 19: Cost-Volume-Profit Analysis
Exam 12: Corporations: Paid-In Capital and the Balance Sheet167 Questions
Exam 13: Corporations: Effects on Retained Earnings and the Income Statement164 Questions
Exam 14: The Statement of Cash Flows157 Questions
Exam 15: Financial Statement Analysis161 Questions
Exam 16: Introduction to Management Accounting161 Questions
Exam 17: Job Order and Process Costing168 Questions
Exam 18: Activity-Based Costing and Other Cost Management Tools160 Questions
Exam 19: Cost-Volume-Profit Analysis163 Questions
Exam 20: Short-Term Business Decisions164 Questions
Exam 21: Capital Investment Decisions and the Time Value of Money152 Questions
Exam 22: The Master Budget and Responsibility Accounting155 Questions
Exam 23: Flexible Budgets and Standard Costs165 Questions
Exam 24: Performance Evaluation and the Balanced Scorecard166 Questions
Select questions type
Chambers Company sells glass vases at a wholesale price of $2.50 per unit. Variable cost is $1.75 per unit. Chambers' fixed costs are $6,500 per month. If Chambers wishes to make operating income of $2,500, how many units must be sold?
Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Correct Answer:
C
The phone bill for a CPA firm is a mixed cost. Please refer to the 4-month data below, apply the high-low method, and answer the question.
Minutes Total Bill Jan 300 \ 2,650 Feb 150 \ 2,575 Mar 100 \ 2,550 Apr 250 \ 2,625
-
If the company uses 280 minutes in May, how much will the total bill be?
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
Correct Answer:
C
Fixed costs divided by the contribution margin ratio equals the breakeven point in sales dollars.
Free
(True/False)
4.9/5
(33)
Correct Answer:
True
Jarvis Foods produces a gourmet condiment which sells for $10.00 per unit. Variable costs are $7.50 per unit, and fixed costs are $18,000 per month. Jarvis is currently selling 8,000 units per month. If Jarvis is forced to reduce the selling price down to $9.00 per unit, and volume remains constant, how will that affect its breakeven point?
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Jarvis Foods produces a gourmet condiment which sells for $10.00 per unit. Variable costs are $7.50 per unit, and fixed costs are $18,000 per month. Jarvis is currently selling 8,000 units per month. If Jarvis is forced to reduce the selling price down to $9.00 per unit, and volume remains constant, how will that affect its operating income?
(Multiple Choice)
4.9/5
(29)
Dalian Company provides the following information:
Price per unit: \ 20 Variable cost per unit: \ 8 Fixed costs per month: \ 15,000
-
What is the breakeven point in terms of sales revenues?
(Multiple Choice)
5.0/5
(25)
Some companies use contribution margin rather than sales revenues as the basis of incentives for motivating sales persons because it will lead them to sell more of the higher margin goods.
(True/False)
4.9/5
(41)
Allston Products sells a special kind of effects pedal for musical performers. Each unit sells for $20.00. Additional data for the month of April, 2011, are as follows:
Direct materials \ 4.00 per unit Direct labor \ 8.00 per unit Variable manuf. overhead \ 20,000 per month Fixed manuf. ovehead \ 14,000 per month Operating Experses \ 21,000 per month Bepinging inventory 0 units Units produced 8,000 units Units sold 7,500 units Ending inventory 500 units
-
Using variable costing, what is the cost per unit produced?
(Multiple Choice)
4.7/5
(36)
A company's product sells for $240 per unit. The contribution margin ratio is 12.5%. Fixed costs run at $141,000 per month. How many dollars of sale revenue are required to break even?
(Multiple Choice)
4.9/5
(26)
Dalian Company provides the following information:
Price per unit: \ 20 Variable cost per unit: \ 8 Fixed costs per month: \ 15,000
-
What is the breakeven point in terms of units sold?
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Becky's Bakery sells three large muffins for every two small ones. A small muffin sells for $3, with a variable cost of $2.00. A large muffin sells for $5 with a variable cost of $2.50. Fixed costs are $3,000 per month. How much is the breakeven volume for each type of muffin?
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
A small business produces a single product and reports the following data:
Price \ 8.00 per unit Variable cost \ 5.00 per unit Fixed cost \ 21,000 per month Volume 10,000 per month
-
If the company reduces its price to $7.50, it believes that the volume will go up to 11,000 units.
How would this change affect operating income?
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
If variable costs go down, and all other factors remain the same, the company will have to sell more units to break even.
(True/False)
4.8/5
(38)
Allston Products sells a special kind of effects pedal for musical performers. Each unit sells for $20.00. Additional data for the month of April, 2011, are as follows:
Direct materials \ 4.00 per unit Direct labor \ 8.00 per unit Variable manuf. overhead \ 20,000 per month Fixed manuf. ovehead \ 14,000 per month Operating Experses \ 21,000 per month Bepinging inventory 0 units Units produced 8,000 units Units sold 7,500 units Ending inventory 500 units
-
Which of the following statements is TRUE?
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Orleans Company has a normal range of production volumes between 100,000 units and 180,000 units per month. That is considered the relevant range for production cost analysis. If the company expands significantly beyond 180,000 units per month, which of the following would be the most likely expectation?
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Contribution margin is defined as the sales revenue minus the fixed costs.
(True/False)
4.8/5
(26)
Argyle sells steel beams to building contractors in two sizes-regular and heavy. Argyle sells 4 regular beams for every one heavy beam. Cost data are as follows:
Regular Heavy Price per unit \ 20.00 \ 28.00 Variable cost per unit \ 16.00 \ 20.00
-
Argyle's fixed costs are $2,880 per month. How much is the breakeven point for each product type?
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Arquebus Company is owned and operated by a craftsman who makes replicas of historic firearms for museums, sportsmen and collectors. He is currently producing 40 flintlock muskets per month. Cost data are as follows:
Price \ 720 per unit Variable cost \ 470 per unit Fixed costs \ 8,000 per month
In June, the cost of the special kind of metal he uses went up considerably, and the variable cost per unit increased by $50 per unit.
- If volume and other factors remain constant, how will this affect the company's operating income?
(Multiple Choice)
5.0/5
(29)
Showing 1 - 20 of 163
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)