Exam 10: An Introduction to Management Accounting

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Travis Company had no beginning work in process or finished goods. Its total manufacturing costs for the year were $427,000. If cost of goods manufactured was $332,000 and cost of goods sold was $250,000, the amount of ending work in process would have been:

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Steuben Company produces dog houses. During the current year, Steuben Company incurred the following costs: Steuben Company produces dog houses. During the current year, Steuben Company incurred the following costs:   Wages paid to factory machine operators in producing the dog houses should be categorized as a: Wages paid to factory machine operators in producing the dog houses should be categorized as a:

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Cash paid to production workers should be recorded as Wages Expense in the income statement for the period incurred.

(True/False)
4.8/5
(32)

Select the incorrect statement regarding service companies.

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

Product costs include materials, labor, and selling and administrative costs.

(True/False)
4.9/5
(30)

Costs associated with holding inventory include hidden costs, such as low employee motivation.

(True/False)
4.9/5
(42)

Costs associated with holding inventory often include:

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

For a manufacturing company, product costs include all of the following except:

(Multiple Choice)
4.8/5
(26)

Managerial accounting is designed to satisfy needs of external users including creditors, investors, and governmental agencies.

(True/False)
4.9/5
(43)

Information about all three manufacturing inventory accounts is required to prepare the cost of goods manufactured and sold schedule.

(True/False)
5.0/5
(34)

Manufacturing costs that cannot be traced to specific units of product in a cost-effective manner include:

(Multiple Choice)
4.7/5
(40)

Warren Company applies overhead based on direct labor cost. Warren Company estimated that it would incur $180,000 in manufacturing overhead costs and $120,000 of direct labor costs during the current year. Actual manufacturing overhead cost totaled $150,000 and actual direct labor costs totaled $110,000 during the current year. If total manufacturing costs were $320,000, what amount of direct materials was used during the year?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

During its first year of operations, Silverman Company paid $14,000 for direct materials and $19,000 for production workers' wages. Lease payments and utilities on the production facilities amounted to $17,000 while general, selling, and administrative expenses totaled $8,000. The company produced 5,000 units and sold 3,000 units at a price of $15.00 a unit. What is Silverman's cost of goods sold for the year?

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)

During its first year of operations, Forrest Company paid $30,000 for direct materials and $50,000 in wages for production workers. Lease payments, utility costs, and depreciation on factory equipment totaled $15,000. General, selling, and administrative expenses were $20,000. The average cost to produce one unit was $2.50. How many units were produced during the period?

(Multiple Choice)
4.8/5
(29)

Distinguishing between product and period costs is sometimes guided by the value-added principle.

(True/False)
4.7/5
(40)

Select the incorrect statement regarding the relationship between type of user and type of information.

(Multiple Choice)
4.8/5
(25)

Steuben Company produces dog houses. During the current year, Steuben Company incurred the following costs: Steuben Company produces dog houses. During the current year, Steuben Company incurred the following costs:   Based on the above information, which of the following would not be treated as a product cost: Based on the above information, which of the following would not be treated as a product cost:

(Multiple Choice)
4.7/5
(28)

Newton Corporation entered into the following transactions during its first year of operations. (Assume all transactions involve cash.) 1) Acquired $2,000 of capital from the owners. 2) Purchased $600 of direct raw materials. 3) Used $400 of these direct raw materials in the production process. 4) Paid production workers $800 cash. 5) Paid $400 for manufacturing overhead. 6) Started and completed 200 units of inventory. 7) Sold 50 units at a price of $12 each. "8) Paid $80 for selling and administrative expenses. The amount of net income for the year was:"

(Multiple Choice)
4.7/5
(28)

During its first year of operations, a company that incurred $1,000 in production costs reported cost of goods sold of $800 and selling costs of $100. Its ending finished goods inventory was $300.

(True/False)
4.9/5
(41)

The time spent moving a product from one processing department to the next processing department is an example of a value-added activity.

(True/False)
4.8/5
(33)
Showing 41 - 60 of 111
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)