Exam 16: Introduction to Managerial Accounting
Exam 15: Accounting Information Systems159 Questions
Exam 16: Introduction to Managerial Accounting230 Questions
Exam 17: Job Order Costing191 Questions
Exam 18: Process Costing173 Questions
Exam 19: Cost Management Systems: Activity-Based, just-In-Time, and Quality Management Systems182 Questions
Exam 20: Cost-Volume-Profit Analysis197 Questions
Exam 21: Variable Costing148 Questions
Exam 22: Master Budgets181 Questions
Exam 23: Flexible Budgets and Standard Cost Systems218 Questions
Exam 24: Responsibility Accounting and Performance Evaluation183 Questions
Exam 25: Short-Term Business Decisions200 Questions
Exam 26: Capital Investment Decisions152 Questions
Select questions type
Repair and maintenance costs of vehicles used to deliver products to the customers are included in manufacturing overhead.
(True/False)
4.9/5
(42)
The entire sequence of activities that add value to a company's products and services is called ________.
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Evaluating a company's performance by its economic,social and environmental impact is called the ________.
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Dakota,Inc.is a merchandiser of medallions.The company sold 15,100 units during the year.The company has provided the following information: Sales Revenue \ 558,000 Purchases (excluding Freight In) 280,000 Selling and Administrative Expenses 66,000 Freight In 13,000 Beginning Merchandise Inventory 52,000 Ending Merchandise Inventory 54,900 What is the unit cost per item sold? (Round your answer to the nearest cent.)
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Which of the following will most likely be considered an indirect material cost for a bakery?
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Haggan Manufacturing,Inc.provided the following information for the year:
Purchases - Direct Materials \ 270,000 Plant Utilities and Insurance 202,500 Indirect Materials 35,250 Indirect Labor 14,250 Ending Balance - Work-in-Process Inventory 42,000 Ending Balance - Direct Materials 45,000 Direct Labor 352,500 Depreciation on Factory Plant and Equipment 18,000 Beginning Balance - Work-in-Process Inventory 18,000 Beginning Balance - Direct Materials 63,000 Required: Prepare a schedule of the cost of goods manufactured using the following format:
Schedule of Cost of Goods Manufactured Beginning Work-in-Process Inventory \nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace \nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace \nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace\nobreakspace Direct Materials Used: Beginning Direct Materials Purchases of Direct Materials Direct Materials Available for Use Ending Direct Materials Direct Materials Used Direct Labor Manufacturing Overhead: Indirect Materials Indirect Labor Depreciation-Plant and Equipment Plant Utilities and Insurance Total Manufacturing Overhead Total Manufacturing Costs Incurred During the Year Total Manufacturing Costs to Account For Ending Work-in-Process Inventory Cost of Goods Manufactured
(Essay)
4.8/5
(43)
For decision-making purposes,________ are often divided into prime costs and conversion costs.
(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
In a manufacturing company,advertising and marketing costs are examples of period costs.
(True/False)
4.9/5
(41)
Repair and maintenance costs of vehicles used to deliver products to customers are product costs.
(True/False)
4.9/5
(38)
Partial income statements of Company A and Company B are provided below: Company A
Revenue Expenses: Utilities Expense \ 50,000 Salaries Expense 15,000 Rent Expense Total Expenses 23,700 Operating Income \5 6,300 Company B
Revenue \ 50,000 Cost of Goods Sold: Beginning Merchandise Inventory \ 4,000 Purchases and Freight In 23,000 Cost of Goods Available for Sale 27,000 Ending Merchandise Inventory Cost of Goods Sold 21,500 Gross Profit \ 28,500 Which of the following statements is true?
(Multiple Choice)
4.7/5
(39)
Ryker Manufacturing,Inc.provided the following information for the year: Purchases - Direct Materials \ 91,000 Plant Utilities and Insurance 66,000 Indirect Materials Used 11,240 Indirect Labor 4830 Direct Materials Used in Production 98,000 Direct Labor 118,500 Depreciation on Factory Plant and Equipment 8000 Cost of Goods Manufactured 292,000 Cost of Goods Sold 290,000 The inventory account balances as of January 1 are given below.
Direct Materials \ 45,000 Work-in-Progress Inventory 11,000 Finished Goods Inventory 304,570 What is the ending balance in the Finished Goods Inventory?
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Silver Crafts,Inc.purchases and sells bracelets.The following information summarizes the company's operating activities for the year: Selling and Administrative Expenses \ 5300 Purchases 157,000 Sales Revenue 785,000 Merchandise Inventory, January 1 2350 Merchandise Inventory, December 31 38,350 If the company sold 7900 units of bracelets during the year,how much is the cost for one bracelet? (Round your answer to the nearest cent.)
(Multiple Choice)
4.9/5
(29)
Which of the following would be included as manufacturing overhead for a manufacturing company?
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
Which of the following is the primary focus of financial accounting?
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
For a manufacturer,rent paid for an office building is an example of a period cost.
(True/False)
4.8/5
(36)
Which of the following correctly describes Just-in-Time (JIT)Management?
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
The wages of factory janitors are considered to be direct labor costs because they are directly related to the manufacturing process.
(True/False)
4.8/5
(39)
The managerial role that involves the day-to-day running of the business is the ________.
(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
Which of the following formulas represent cost of goods sold for a merchandising business?
(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
Noble,Inc.purchases each unit of product X for $100 and can sell it in the market for $135.The price of the product for Noble would be $100.
(True/False)
4.9/5
(37)
Showing 41 - 60 of 230
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)