Exam 5: Inventories and Cost of Sales

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

A company has beginning inventory of 15 units at a cost of $12 each on October 1.On October 5,it purchases 10 units at $13 per unit.On October 12 it purchases 20 units at $14 per unit.On October 15,it sells 30 units.Using the FIFO periodic inventory method,what is the value of the inventory at October 15 after the sale?

(Multiple Choice)
4.9/5
(27)

Calculate the ending inventory using LIFO for a company that uses a perpetual inventory system,using the information given below. Units Unit Cost Beginning inventory 100 \ 10 Aug. 5 purchased 40 12 Aug. 10 sold 60 - Aug. 15 purchased 70 13 Aug. 25 sold 50 -

(Essay)
4.8/5
(36)

Salmone Company reported the following purchases and sales for its only product.Salmone uses a periodic inventory system.Determine the cost assigned to cost of goods sold using LIFO. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail May 1 Beginning Inventory 150 units @ \ 10.00 5 Purchase 220 units @ \ 12.00 10 Sales 140 units @ \2 0.00 15 Purchase 100 units @ \ 13.00 24 Sales 90 units @ \2 1.00

(Multiple Choice)
4.7/5
(38)

Use the following information for Ephron Company to compute days' sales in inventory for Year 2. Year 2 Year 1 Net sales \ 547,500 \ 572,000 Cost of goods sold 348,500 370,840 Ending inventory 75,70 81,400

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

The inventory valuation method that identifies each item in ending inventory with a specific purchase and invoice is the:

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Since an error in the period-end inventory causes an offsetting error in the next period:

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

Match each of the following terms with the appropriate definition. -The number of times a company's average inventory is sold during a period.

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

Salmone Company reported the following purchases and sales of its only product.Salmone uses a perpetual inventory system.Determine the cost assigned to ending inventory using LIFO. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Beginning May 1 Inventory 150 units @ \ 10.00 5 Purchase 220units @ \1 2.00 10 Sales 140 units @ \ 20.00 15 Purchase 100 units @ \ 13.00 24 Sales 90 units @ \ 21.00

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

Identify and describe the four inventory valuation methods.

(Essay)
4.9/5
(36)

Giorgio had cost of goods sold of $9,421 million,ending inventory of $2,089 million,and average inventory of $1,965 million.Its inventory turnover equals:

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

Given the following information,determine the cost of the inventory at June 30 using the LIFO perpetual inventory method. June 1 Beginning inventory 15 units at \ 20 each June 15 Sale of 6 units for \ 50 each June 29 Purchase 8 units at \ 25 each The cost of the ending inventory is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)

A company had the following purchases and sales during its first year of operations: Purchases Sales January: 10 units at \ 120 6 units February: 20 units at \ 125 5 units May: 15 units at \ 130 9 units September: 12 units at \ 135 8 units November: 10 units at \ 140 13 units On December 31,there were 26 units remaining in ending inventory -Using the Periodic LIFO inventory valuation method,what is the value of cost of goods sold? (Assume all sales were made on the last day of the month.)

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

Match each of the following terms with the appropriate definition. -Financial statements prepared for periods of less than one year.

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)

A company's cost of inventory was $219,500.Due to phenomenal demand the market value of its inventory increased to $221,700.This company should record the inventory at its market value.

(True/False)
4.8/5
(34)

Raleigh Co.has the following products in its ending inventory.Compute the lower of cost or market total for inventory applied separately to each product. Product Quantity Cost per unit Market per unit Jelly 150 \ 2.00 2.15 Jam 370 \ 2.65 2.50 Marmalade 260 \ 3.10 3.05

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

A company has beginning inventory of 10 units at a cost of $10 each on February 1.On February 3,it purchases 20 units at $12 each.12 units are sold on February 5.Using the FIFO periodic inventory method,what is the cost of the 12 units that are sold?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Describe the internal controls that must be applied when taking a physical count of inventory.

(Essay)
4.9/5
(31)

Beckenworth had cost of goods sold of $9,421 million,ending inventory of $2,089 million,and average inventory of $1,965 million.Its days' sales in inventory equals: (Use 365 days a year.)

(Multiple Choice)
4.9/5
(44)

The consistency concept allows a company to use different accounting methods from period to period in order to maximize profits.

(True/False)
4.8/5
(34)

Match the following terms with the appropriate definition. -An estimate of days needed to convert the inventory available at the end of the period into receivables or cash.

(Multiple Choice)
4.8/5
(29)
Showing 121 - 140 of 258
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)