Exam 2: An Introduction to Cost Terms and Purposes
Exam 1: The Accountants Role in the Organization195 Questions
Exam 2: An Introduction to Cost Terms and Purposes224 Questions
Exam 3: Cost-Volume-Profit Analysis207 Questions
Exam 4: Job Costing199 Questions
Exam 5: Activity-Based Costing and Activity-Based Management175 Questions
Exam 6: Master Budget and Responsibility Accounting229 Questions
Exam 7: Flexible Budgets, Direct-Cost Variances, and Management Control180 Questions
Exam 8: Flexible Budgets, Overhead Cost Variances, and Management Control171 Questions
Exam 9: Inventory Costing and Capacity Analysis208 Questions
Exam 10: Determining How Costs Behave182 Questions
Exam 11: Decision Making and Relevant Information220 Questions
Exam 12: Pricing Decisions and Cost Management210 Questions
Exam 13: Strategy, Balanced Scorecard, and Strategic Profitability Analysis171 Questions
Exam 14: Cost Allocation, Customer-Profitability Analysis, and Sales-Variance Analysis170 Questions
Exam 15: Allocation of Support-Department Costs, Common Costs, and Revenues144 Questions
Exam 16: Cost Allocation: Joint Products and Byproducts125 Questions
Exam 17: Process Costing126 Questions
Exam 18: Spoilage, Rework, and Scrap125 Questions
Exam 19: Balanced Scorecard: Quality, Time, and the Theory of Constraints124 Questions
Exam 20: Inventory Management, Just-In-Time, and Simplified Costing Methods125 Questions
Exam 21: Capital Budgeting and Cost Analysis130 Questions
Exam 22: Management Control Systems, Transfer Pricing, and Multinational Considerations123 Questions
Exam 23: Performance Measurement, Compensation, and Multinational Considerations139 Questions
Select questions type
A band of normal activity or volume in which specific cost-volume relationships are maintained is referred to as the:
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
The following information pertains to Ball Company:
39,800 units are sold during the year for $100 per unit.
Required:
a. What is the average manufacturing cost per unit?
b. What is the amount of ending finished goods inventory?
c. What is the amount of gross margin?

(Essay)
4.8/5
(31)
Answer the following questions using the information below:
For last year, Lewisburn Manufacturing reported the following:
-What was Lewisburn's gross margin (or gross profit)?

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Actual costs and historical costs are two different terms referring to the same thing.
(True/False)
4.9/5
(31)
Answer the following questions using the information below:
Axle and Wheel Manufacturing currently produces 1,000 axles per month. The following per unit data apply for sales to regular customers:
-What is the per unit cost when producing 3,000 axles?

(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
________ include the compensation of all manufacturing labor that can be traced to the cost object.
(Multiple Choice)
5.0/5
(34)
A manufacturing plant produces two product lines: golf equipment and soccer equipment. An example of direct costs for the golf equipment line are:
(Multiple Choice)
4.9/5
(27)
The following information pertains to the Duggan Corporation:
What is cost of goods sold?

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
Answer the following questions using the information below:
For last year, Lewisburn Manufacturing reported the following:
-What was Lewisburn's operating income?

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Lou Marinaro worked 44 hours last week for Breakbad Manufacturing. Of the 44 hours 4 hours were considered overtime, and also Marinaro was idle for 5 of the 44 hours due to an equipment malfunction. Marinaro makes $40 per hour and is paid $60 an hour (time and a half)for overtime. Marinaro's total compensation for that week would be ________, and assuming Breakbad charges overtime premium and idle time to indirect labor, the amount of this compensation credited to indirect labor would be ________.
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Product cost for financial statement purposes may include:
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Assigning direct costs poses more problems than assigning indirect costs.
(True/False)
4.9/5
(31)
A unit cost is computed by dividing total cost by the number of units.
(True/False)
4.8/5
(37)
Answer the following questions using the information below:
The following information pertains to Alleigh's Mannequins:
-What is the amount of ending finished goods inventory?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
All costs reported on the income statement of a service-sector company are period costs.
(True/False)
4.8/5
(31)
Showing 181 - 200 of 224
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)