Exam 2: An Introduction to Cost Terms and Purposes

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
  • Select Tags

A band of normal activity or volume in which specific cost-volume relationships are maintained is referred to as the:

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

The following information pertains to Ball Company: The following information pertains to Ball Company:    39,800 units are sold during the year for $100 per unit. Required: a. What is the average manufacturing cost per unit? b. What is the amount of ending finished goods inventory? c. What is the amount of gross margin? 39,800 units are sold during the year for $100 per unit. Required: a. What is the average manufacturing cost per unit? b. What is the amount of ending finished goods inventory? c. What is the amount of gross margin?

(Essay)
4.8/5
(31)

Answer the following questions using the information below: For last year, Lewisburn Manufacturing reported the following: Answer the following questions using the information below: For last year, Lewisburn Manufacturing reported the following:    -What was Lewisburn's gross margin (or gross profit)? -What was Lewisburn's gross margin (or gross profit)?

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

Actual costs and historical costs are two different terms referring to the same thing.

(True/False)
4.9/5
(31)

Answer the following questions using the information below: Axle and Wheel Manufacturing currently produces 1,000 axles per month. The following per unit data apply for sales to regular customers: Answer the following questions using the information below: Axle and Wheel Manufacturing currently produces 1,000 axles per month. The following per unit data apply for sales to regular customers:    -What is the per unit cost when producing 3,000 axles? -What is the per unit cost when producing 3,000 axles?

(Multiple Choice)
4.7/5
(32)

________ include the compensation of all manufacturing labor that can be traced to the cost object.

(Multiple Choice)
5.0/5
(34)

A manufacturing plant produces two product lines: golf equipment and soccer equipment. An example of direct costs for the golf equipment line are:

(Multiple Choice)
4.9/5
(27)

The following information pertains to the Duggan Corporation: The following information pertains to the Duggan Corporation:   What is cost of goods sold? What is cost of goods sold?

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

The most likely cost driver of direct labor costs is the:

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

Answer the following questions using the information below: For last year, Lewisburn Manufacturing reported the following: Answer the following questions using the information below: For last year, Lewisburn Manufacturing reported the following:    -What was Lewisburn's operating income? -What was Lewisburn's operating income?

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Merchandising companies normally report:

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

Cost assignment :

(Multiple Choice)
4.7/5
(38)

Lou Marinaro worked 44 hours last week for Breakbad Manufacturing. Of the 44 hours 4 hours were considered overtime, and also Marinaro was idle for 5 of the 44 hours due to an equipment malfunction. Marinaro makes $40 per hour and is paid $60 an hour (time and a half)for overtime. Marinaro's total compensation for that week would be ________, and assuming Breakbad charges overtime premium and idle time to indirect labor, the amount of this compensation credited to indirect labor would be ________.

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

A mixed cost is:

(Multiple Choice)
4.7/5
(29)

Product cost for financial statement purposes may include:

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

Operating income is sales revenue minus operating expenses.

(True/False)
4.9/5
(45)

Assigning direct costs poses more problems than assigning indirect costs.

(True/False)
4.9/5
(31)

A unit cost is computed by dividing total cost by the number of units.

(True/False)
4.8/5
(37)

Answer the following questions using the information below: The following information pertains to Alleigh's Mannequins: Answer the following questions using the information below: The following information pertains to Alleigh's Mannequins:    -What is the amount of ending finished goods inventory? -What is the amount of ending finished goods inventory?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

All costs reported on the income statement of a service-sector company are period costs.

(True/False)
4.8/5
(31)
Showing 181 - 200 of 224
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)