Exam 9: Differential Analysis, Product Pricing, and Activity-Based Costing

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Ptarmigan Company produces two products.Product A has a contribution margin of $20 and requires 4 machine hours.Product B has a contribution margin of $18 and requires 3 machine hours.Determine the most profitable product assuming the machine hours are the constraint.

(Essay)
4.8/5
(39)

The unit selling price for the company's product is

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

Differential analysis can aid management in making decisions on a variety of alternatives, including whether to discontinue an unprofitable segment and whether to replace usable plant assets.

(True/False)
4.9/5
(43)

All of the following should be considered in a make-or-buy decision except

(Multiple Choice)
4.7/5
(34)

An employee of Morgan Corporation has found some partially completed units of Model X in a dusty corner of the warehouse.A job ticket attached to the units indicates that a total of $750 in manufacturing costs have been used to bring the materials to this point in the manufacturing process.The units can be sold in their current condition for $275 to a scrap metal dealer.If Morgan spends $250 to complete the units, they could be sold for $600. a What should Morgan do? Why? b Identify the sunk cost, if any.

(Essay)
4.8/5
(29)

The amount of increase or decrease in revenue that is expected from a particular course of action as compared with an alternative is

(Multiple Choice)
4.7/5
(36)

Which product has the highest contribution margin per machine hour?

(Multiple Choice)
4.8/5
(43)

Determine the markup percentage on product cost.

(Multiple Choice)
4.9/5
(49)

Match each of the definitions that follow with the term a-e it defines. -Variable manufacturing costs plus variable selling and administrative costs are included in cost per unit

(Multiple Choice)
4.8/5
(45)

Using the variable cost concept, determine the selling price for 30,000 units using the following data: Using the variable cost concept, determine the selling price for 30,000 units using the following data:

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

The differential revenue of producing Product P is $22 per pound.

(True/False)
4.8/5
(33)

Delaney Company is considering replacing equipment which originally cost $600,000 and which has $420,000 accumulated depreciation to date.A new machine will cost $790,000 and the old equipment can be sold for $8,000.What is the sunk cost in this situation?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

The Sierra Company produces its product at a total cost of $89 per unit.Of this amount, $14 per unit is selling and administrative costs.The total variable cost is $58 per unit and the desired profit is $28 per unit. Determine the markup percentage using the a total cost, b product cost, and c variable cost concept.

(Essay)
5.0/5
(30)

When estimated costs are used in applying the cost-plus approach to product pricing, the estimates should be based upon normal levels of performance.

(True/False)
4.8/5
(32)

What is the contribution margin per machine hour for Bales?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Showing 161 - 175 of 175
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)