Exam 7: How Are Relevant Revenues and Costs Used to Make Decisions

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

A sunk cost is the benefit foregone when one alternative is selected over another.

Free
(True/False)
4.7/5
(43)
Correct Answer:
Verified

False

The differential analysis format for deciding whether to keep or drop a customer is similar to that used for making product line decisions.

Free
(True/False)
5.0/5
(42)
Correct Answer:
Verified

True

Avoidable costs are as also called differential costs.

Free
(True/False)
4.8/5
(37)
Correct Answer:
Verified

True

Davis Company has $20 per unit in variable costs and $800,000 per year in fixed costs.Demand is estimated to be 400,000 units per year.What is the desired price per unit if a markup of 30% on total cost is used to determine the price?

(Multiple Choice)
4.7/5
(33)

Exhibit 7-4 The following segmented annual income statement is for Paper Products,Inc. Exhibit 7-4 The following segmented annual income statement is for Paper Products,Inc.    -Refer to Exhibit 7-4.If allocated fixed costs are based on sales revenue for each product line as a proportion of total sales revenue,what is the profit or (loss)for Color? -Refer to Exhibit 7-4.If allocated fixed costs are based on sales revenue for each product line as a proportion of total sales revenue,what is the profit or (loss)for Color?

(Multiple Choice)
4.7/5
(33)

Exhibit 7-7 Fishing Products Company produces three types of fishing poles: Light,Medium,and Heavy.The poles are produced in separate departments and sent to the quality testing department before being shipped.A labor-hour bottleneck has been identified in the quality testing department due to the high skill requirements of the job.Fishing Products would like to optimize its use of labor hours by producing the two most profitable fishing poles.Information for each pole follows: Exhibit 7-7 Fishing Products Company produces three types of fishing poles: Light,Medium,and Heavy.The poles are produced in separate departments and sent to the quality testing department before being shipped.A labor-hour bottleneck has been identified in the quality testing department due to the high skill requirements of the job.Fishing Products would like to optimize its use of labor hours by producing the two most profitable fishing poles.Information for each pole follows:    -Refer to Exhibit 7-7.What is the contribution margin per unit of constrained resource for the Heavy product? -Refer to Exhibit 7-7.What is the contribution margin per unit of constrained resource for the Heavy product?

(Multiple Choice)
4.7/5
(35)

Exhibit 7-5 Accounting Services,Inc.has two customers.Customer X generates $600,000 in income after direct fixed costs are deducted,and Customer Z generates $580,000 in income after direct fixed costs are deducted.Allocated fixed costs total $1,000,000 and are assigned 40 percent to Customer X and 60 percent to Customer Z.Total allocated fixed costs remain the same regardless of how these costs are assigned to customers. -Refer to Exhibit 7-5.Based on this information,which of the following best describes the course of action preferred by management regarding this customer decision?

(Multiple Choice)
4.7/5
(34)

Exhibit 7-4 The following segmented annual income statement is for Paper Products,Inc. Exhibit 7-4 The following segmented annual income statement is for Paper Products,Inc.    -Refer to Exhibit 7-4.If allocated fixed costs are based on sales revenue for each product line as a proportion of total sales revenue,what is the total profit or (loss)for all product lines? -Refer to Exhibit 7-4.If allocated fixed costs are based on sales revenue for each product line as a proportion of total sales revenue,what is the total profit or (loss)for all product lines?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Exhibit 7-1 Talmont Products has dropped the price per unit of its smart phone product from $1,060 to $500.There are some units in work-in-process inventory that have costs of $600 per unit associated with them.Talmont could sell these units in their current state for $400.It will cost Talmont $40 to complete these units so that they can be sold for $500 each. -Refer to Exhibit 7-1.Which of the following is not a relevant revenue or cost in this problem?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Sandwiches Galore is a small shop looking to expand its product offerings.The company is evaluating two alternatives: tacos and soups.Annual projections for sales of tacos are as follows: Sales $144,000;variable costs $80,000;fixed costs $16,000.Annual projections for sales of soups are as follows: Sales $60,000;variable costs $20,000;no additional fixed costs. Perform differential analysis to determine which alternative is more profitable,and by how much.Assume that adding tacos is alternative 1 and adding soups is alternative 2.

(Essay)
4.9/5
(37)

Exhibit 7-4 The following segmented annual income statement is for Paper Products,Inc. Exhibit 7-4 The following segmented annual income statement is for Paper Products,Inc.    -Refer to Exhibit 7-4.If allocated fixed costs are based on sales revenue for each product line as a proportion of total sales revenue,what is the profit or (loss)for Lined? -Refer to Exhibit 7-4.If allocated fixed costs are based on sales revenue for each product line as a proportion of total sales revenue,what is the profit or (loss)for Lined?

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)

Exhibit 7-8 Petro Inc.produces two joint products,product A and B.Prior to the split-off point,the company incurred $600,000 in joint costs.Production totaled 72,000 pounds for product A and 48,000 pounds for product B. -Refer to Exhibit 7-8.What amount of joint costs is allocated to product A using the physical quantities method (pounds)?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

Differential revenues and costs are also called incremental revenues and costs.

(True/False)
4.9/5
(35)

Allocated fixed costs are easily traceable to individual products.

(True/False)
4.8/5
(40)

Exhibit 7-7 Fishing Products Company produces three types of fishing poles: Light,Medium,and Heavy.The poles are produced in separate departments and sent to the quality testing department before being shipped.A labor-hour bottleneck has been identified in the quality testing department due to the high skill requirements of the job.Fishing Products would like to optimize its use of labor hours by producing the two most profitable fishing poles.Information for each pole follows: Exhibit 7-7 Fishing Products Company produces three types of fishing poles: Light,Medium,and Heavy.The poles are produced in separate departments and sent to the quality testing department before being shipped.A labor-hour bottleneck has been identified in the quality testing department due to the high skill requirements of the job.Fishing Products would like to optimize its use of labor hours by producing the two most profitable fishing poles.Information for each pole follows:    -Refer to Exhibit 7-7.Which two products would Fishing Products prefer to sell to optimize the use of labor hours in the quality testing department? -Refer to Exhibit 7-7.Which two products would Fishing Products prefer to sell to optimize the use of labor hours in the quality testing department?

(Multiple Choice)
4.7/5
(44)

Exhibit 7-1 Talmont Products has dropped the price per unit of its smart phone product from $1,060 to $500.There are some units in work-in-process inventory that have costs of $600 per unit associated with them.Talmont could sell these units in their current state for $400.It will cost Talmont $40 to complete these units so that they can be sold for $500 each. -Refer to Exhibit 7-1.When the incremental revenues and costs are analyzed,the company is better off by:

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Exhibit 7-9 Doughnuts Company uses flour to produce two joint products,Premium and Deluxe.When processed,each pound of flour yields 8 units of Premium and 12 units of Deluxe.Premium doughnuts sell for $1.00 per unit and Deluxe sell for $2.00 per unit.The total cost to process a 10-pound batch of flour is $12.00. -Refer to Exhibit 7-9.If the sales value method is used to allocate the $12 in joint costs,how much will be allocated to Premium doughnuts?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Exhibit 7-9 Doughnuts Company uses flour to produce two joint products,Premium and Deluxe.When processed,each pound of flour yields 8 units of Premium and 12 units of Deluxe.Premium doughnuts sell for $1.00 per unit and Deluxe sell for $2.00 per unit.The total cost to process a 10-pound batch of flour is $12.00. -Refer to Exhibit 7-9.If the physical quantities method is used to allocate the $12 in joint costs,how much will be allocated to Premium doughnuts?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

Exhibit 7-3 Cap Incorporated currently manufactures hats.Management is interested in outsourcing production to a reputable manufacturing company that can supply the hats for $5 per unit.Cap produces 20,000 hats each year.Variable production costs are $2 and annual fixed costs are $75,000.If production is outsourced,all variable costs and 60 percent of annual fixed costs will be eliminated. -Refer to Exhibit 7-3.Which is the best alternative,producing internally or outsourcing?

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

All of the following are steps of target costing except:

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Showing 1 - 20 of 76
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)