Exam 18: Introduction to Managerial Accounting

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
  • Select Tags

Which of the following would appear as a line item on the income statements of both a merchandiser and a manufacturer?

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

Define period cost.Give three examples of period costs of a merchandising company.

(Essay)
4.9/5
(42)

Hernando Manufacturing,Inc.reported the following information for the year: Number of Units Produced 152,000 Number of Units Sold 62,000 Cost of Goods Manufactured \ 268,000 Cost of Goods Sold 52,900 Sales Revenue 130,000 Gross Profit 72,940 Operating Expense 727,000 What was the unit product cost? (Round your answer to the nearest cent.)

(Multiple Choice)
4.7/5
(41)

Yoga Universe,Inc.is a fitness center in Tampa,Florida.In October,the company earned $550,000 in revenues and incurred the following operating costs from 340 customers: Manager's salary \ 50,000 Gym Rent Expense 60,000 Depreciation Expense-Equipment 25,000 Office Supplies Expense 30,000 Utilities Expense 89,700 Trainer's Salary 25,000 Required: Prepare Yoga Universe's income statement for the month of October,2019.

(Essay)
4.9/5
(30)

Which of the following correctly describes the accounting for factory depreciation?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Define indirect materials and give two examples of indirect materials for a manufacturing company.

(Essay)
4.9/5
(42)

Velasco Productions has provided the following information for the year: Direct Labor \ 150,000 Beginning Work-in-Process Inventory 63,000 Direct Materials Used 269,000 Ending Work-in-Process Inventory 52,900 Manufacturing Overhead 135,000 During the year,Velasco produced 71,220 units of product.Calculate the unit product cost.(Round your answer to the nearest cent.)

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

Which of the following functions might be classified as a staff position as opposed to a line position?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

The salary of a manufacturing plant manager will be included in manufacturing overhead.

(True/False)
4.7/5
(41)

If a merchandising company determines that the unit cost to purchase a product is less than the unit cost to manufacture the product,the company should make a decision to begin manufacturing the product

(True/False)
4.9/5
(29)

The entire sequence of activities that add value to a company's products and services is called ________.

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

Which of the following is TRUE of product costs?

(Multiple Choice)
4.8/5
(25)

Identify each cost as a period cost or a product cost. -Materials used in making products

(Multiple Choice)
4.8/5
(26)

A manufacturer produced 7,500 total units.The cost of goods manufactured is $88,000 and the cost of goods sold is $71,000.The unit product cost is $9.47.

(True/False)
4.8/5
(34)

Regarding the flow of costs through the inventory accounts,which of the following statements is incorrect?

(Multiple Choice)
5.0/5
(35)

Match each term with its correct definition. -An accounting field that is required to follow Generally Accepted Accounting Principles.

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)

Anika,a division manager,is purchasing materials to ensure she has enough to meet customers' demands.Anika is engaging in the ________.

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

Managerial accounting is used in manufacturing and merchandising companies,but not in service companies.

(True/False)
4.9/5
(34)

Samson,Inc.reported the following information for the year: Service Revenue \ 60,000 Operating Expenses 21,000 Net Income 39,000 Number of Services Provided for the Year 10,500 How much was the unit cost per service? (Round your answer to the nearest cent.)

(Multiple Choice)
4.9/5
(43)

For decision-making purposes,________ costs are often divided into prime costs and conversion costs.

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Showing 181 - 200 of 245
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)