Exam 6: Break-Even and Cost-Volume-Profit Analysis
Exam 1: Review of Arithmetic103 Questions
Exam 2: Review of Basic Algebra193 Questions
Exam 3: Ratio, Proportion, and Percent152 Questions
Exam 4: Linear Systems81 Questions
Exam 5: Trade Discount, Cash Discount, Markup, and Markdown119 Questions
Exam 6: Break-Even and Cost-Volume-Profit Analysis24 Questions
Exam 7: Simple Interest95 Questions
Exam 8: Simple Interest Applications63 Questions
Exam 9: Compound Interest - Future Value and Present Value123 Questions
Exam 10: Compound Interest - Further Topics53 Questions
Exam 11: Ordinary Simple Annuities76 Questions
Exam 12: Ordinary General Annuities74 Questions
Exam 13: Annuities Due, Deferred Annuities, and Perpetuities132 Questions
Exam 14: Amortization of Loans, Including Residential Mortgages59 Questions
Exam 15: Bond Valuation and Sinking Funds81 Questions
Exam 16: Investment Decision Applications56 Questions
Select questions type
A company has variable costs that are 3/8 the value of their sales revenues. Total net income for the most recent period was a profit of $123 400 and sales were $400 000. The company has started a new marketing campaign that they hope will increase sales, but it will require additional advertising of $11 200. How many sales dollars does the company have to generate in order to remain at the same level of profitability as before the new ad campaign?
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(46)
Correct Answer:
D
The Excellent DVD Company sells DVDs for $62 each. Manufacturing cost is $22.70 per DVD; marketing costs are $7.75 per DVD; and royalty payments are 15% of the selling price. The fixed cost of preparing the DVDs is $227 300. Capacity is 20 000 DVDs.
a) Draw a detailed break-even chart.
b) Compute the break-even point
(i) in units;
(ii) in dollars;
(iii) as a percent of capacity.
c) Determine the break-even point in units if fixed costs are increased by $3300 while manufacturing cost is reduced $1.65 per DVD.
d) Determine the break-even point in units if the selling price is increased by 10% while fixed costs are increased by $2900.
Free
(Essay)
4.9/5
(30)
Correct Answer:
a) Let the number of DVDs be x.
Total Revenue: TR = 62x
VC = 22.70 + 7.75 + 0.15(62) = $39.75
Total cost: TC = 227 300 + 39.75x
b) VC = $39.75
i) TR = TC
62x = 39.75x+227 300
x= =10215.73 = 10216 units (rounded up)
ii) BE point in sales dollars $62(10216) = $633 392.
iii) BE point as a % of capacity = 51.08%
c) FC=227 300+3 300=$230 600, VC=(22.70-1.65)+7.75+0.15(62)=$38.10
62x=38.10x+230 600
x = = 9 648.53=9 649 units.
d) VC = 22.70 + 7.75 + .15(62 ∗ 1.1)=$40.68
P=1.1($62)=$68.20
68.20x=40.68x+230200
x = =8 259.4=8 365 units
A company has variable costs that are 4/7 the value of their sales revenues. Total net income for the most recent period was a profit of $53 770 and sales were $420 000. The company has started a new marketing campaign that they hope will increase sales, but it will require additional advertising of $6 400. How many sales dollars does the company have to generate in order to remain at the same level of profitability as before the new ad campaign?
Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(29)
Correct Answer:
A
Olfert Greenhouses has compiled the following estimates for operations.
Sales $150 000
Fixed cost $45 200
Variable costs 67 500 112 700
Net income $37 300
Capacity is a sales volume of $175 000.
Perform a break-even analysis showing
a) an algebraic statement of
(i) the revenue function;
(ii) the cost function;
b) a detailed break-even chart.
(Essay)
4.9/5
(40)
A local health care facility has fixed costs per month of $187 400. They also have patient costs of $4.15 per day per patient for linen and cleaning, medication costs are $23.32 per patient per day and lab tests cost $75.61 per patient per day. The government is considering allowing the health care facility to charge each patient and amount to recover his or her costs and to make a "profit" of $15 000 per month. The health care facility averages 690 patients per month. The VP- Finance for the facility wants you to calculate the daily rate charge per patient. Your answer is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
A local toolmaker makes the best hammers on the market. The head of the hammer costs $12.11 and the handle costs $4.37. It takes 1.4 minutes to assemble the hammer and the hourly cost is $90.00 for assembly time. The company has fixed operating costs of $22 310 per month. They sell the hammers for three times their total variable cost. The company wants to make a monthly profit of $5000. How many hammers must they sell?
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
A company that makes cell phones has the following cost structure. The have fixed costs of $145 000 per period and manufacturing costs of $15.16 per cell phone. Advertising is expected to be $25 000 per period and a special promotional contest will involve providing a free case for a cost of $5.30 per cell phone. Each cell phone sells for $49.95. What is the break-even point in the number of phones?
(Multiple Choice)
5.0/5
(43)
A company has variable costs that are 1/8 the value of their sales revenues. Total net income for the most recent period was a profit of $50 400 and sales were $500 000. The company has started a new marketing campaign that they hope will increase sales, but it will require additional advertising of $15 000. How many sales dollars does the company have to generate in order to remain at the same level of profitability as before the new ad campaign?
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
A local college hospitality restaurant has the best meals in town. The average variable cost per meal is $10.25 and the desserts are $1.25. The restaurant has fixed operating costs of $110 500 per month. They sell the meals and desserts for three times their average variable cost per meal. The college wants to make a monthly profit of $50 000. How many meals must they sell (Round up to nearest whole meal)?
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
A company that makes customized pens has calculated their revenue and costs as follows for the most recent fiscal period: Sales $100 000
Costs:
Fixed Costs $???????
Variable Costs 15 000
Total Costs ???????
Net Income (Loss) $(20 000)
What are the company's fixed costs per fiscal period?
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
A company that makes environmental measuring devices has calculated their revenue and costs as follows for the most recent fiscal period: Sales $750 000
Costs:
Fixed Costs $200 000
Variable Costs 250 000
Total Costs 450 000
Net Income $300 000
What is the break-even point in sales dollars?
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Last year a printing company had total sales of $37 500. The total of its variable costs was
$15 000, and fixed costs were $18 000.
Capacity is at sales maximum of $50 000.
a) Calculate the break-even point in
(i) dollars of sales
(ii) as a percent of capacity
b) Draw a detailed break-even chart
(Essay)
4.7/5
(44)
A pen manufacturer makes luxury pens. The pen case costs $7.26 each, the ink holder costs $1.26 each, the spring costs $.07 each and the velvet pen case costs $0.91 each. The plant has general and administrative costs of $55 000 and fixed selling expenses of $37 500. The pens sell of $39.95 each. Plant capacity is 4 000 pens per period. At what percentage of capacity is the break-even point?
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
A company that makes basketballs has calculated their revenue and costs as follows for the most recent fiscal period: Sales $623 000
Costs:
Fixed Costs $???????
Variable Costs 404 880
Total Costs ???????
Net Income (Loss) $(26 880)
What are the company's fixed costs per fiscal period?
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
A company that makes optical computer input devices has calculated their revenue and costs as follows for the most recent fiscal period: Sales $522 000
Costs:
Fixed Costs $145 000
Variable Costs 208 800
Total Costs 353 800
Net Income $168 200
What is the break-even point in sales dollars?
(Multiple Choice)
4.7/5
(42)
Priest and Sons, a local manufacturer of a product that sells for $13.50 per unit. Variable cost per unit is $7.85 and fixed cost per period is $1 220. Capacity per period is 1100 units.
Perform a break-even analysis showing
a) an algebraic statement of
(i) the revenue function;
(ii) the cost function;
(iii) calculate the break-even point in units.
b) a detailed break-even chart.
(Essay)
4.9/5
(32)
A manufacturer plans to introduce a new type of shirt based on the following information.
The selling price is $57.00; variable cost per unit is $18.00; fixed costs are $7800.00; and capacity per period is 500 units.
a) Calculate the break-even point
(i) in units
(ii) in dollars
(iii) as a percent of capacity
b) Draw a detailed break-even chart.
c) Calculate the break-even point (in units) if fixed costs are reduced to $7020.00
d) Calculate the break-even point (in dollars) if the selling price is increased to $78.00
(Essay)
4.7/5
(34)
A local restaurant has the best meals in town. The average variable cost per meal is $22.74 and the desserts are $5.24. Only half of the patrons order desserts. The restaurant has fixed operating costs of $112 714 per month. They sell the meals and desserts for four times their average variable cost per meal. The company wants to make a monthly profit of $75 000. How many meals must they sell?
(Multiple Choice)
4.8/5
(46)
The gas division of Power-U-Up plans to introduce a new gas delivery system based on the following accounting information.
Fixed costs per period are $4 236; variable cost per unit is $168;
selling price per unit is $211; and capacity per period is 450 units.
a) Draw a detailed break-even chart
b) Compute the break-even point
(i) in units;
(ii) as a percent of capacity;
(iii) in dollars.
c) Determine the break-even point as a percent of capacity
(i) if fixed costs are reduced to $3 788;
(ii) if fixed costs are increases to $5 577 and variable costs are reduced to 75% of the selling price;
(iii) if the selling price is reduced to $191.
(Essay)
4.8/5
(40)
Trevor, the new owner of the vehicle accessory shop is considering buying sets of winter tires for $299 per set and selling them at $520 each. Fixed costs related to this operation amount to $3 250 per month. It is expected that 18 sets per month could be sold. How much profit will Trevor make each month?
(Essay)
4.8/5
(41)
Showing 1 - 20 of 24
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)