Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting45 Questions
Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts156 Questions
Exam 3: Cost Behaviour186 Questions
Exam 4: Costvolumeprofit Analysis: a Managerial Planning Tool160 Questions
Exam 5: Job-Order Costing176 Questions
Exam 6: Process Costing157 Questions
Exam 7: Activity-Based Costing and Management155 Questions
Exam 8: Absorption and Variable Costing,and Inventory Management88 Questions
Exam 9: Budgeting, production, cash, and Master Budget166 Questions
Exam 10: Standard Costing: a Managerial Control Tool174 Questions
Exam 11: Flexible Budgets and Overhead Analysis149 Questions
Exam 12: Performance Evaluation and Decentralization145 Questions
Exam 13: Short-Run Decision Making: Relevant Costing149 Questions
Exam 14: Capital Investment Decisions153 Questions
Select questions type
Sales revenue equals the price per unit times the number of units in inventory.
(True/False)
4.8/5
(39)
Assigning costs involves the way that a cost is linked to some cost object.
(True/False)
4.9/5
(39)
Into which two major functional categories are costs subdivided?
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Book City had cost of goods sold of $140,000 for the year ended December 31.The finished goods inventory on January 1 was $35,000 and the finished goods inventory on December 31was $17,000.What was the amount of cost of goods manufactured for the year?
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Which of the following is characteristic of cost of goods sold?
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
July 1 July 31 Materials \ 6,200 \ 7,100 Work in process \ 700 \ 1,200 Finished goods \ 3,300 \ 2,700
-Refer to the Figure.What was the cost of direct materials used in July?
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Nelvana Company makes tablets.During the year,Nelvana manufactured and sold 75,000 tablets at a sales price of $600 per unit.Nelvana's per-unit product cost was $540,and selling and administrative expenses totalled $3,200,000.
Required: A. Compute the total sales revenue.
B. Compute the gross margin.
C. Compute the operating income.
D. Compute the operating income if 75,000 tablets were produced and 69,000 were sold.
(Essay)
4.8/5
(41)
July 1 July 31 Materials \ 6,200 \ 7,100 Work in process \ 700 \ 1,200 Finished goods \ 3,300 \ 2,700
-Refer to the Figure.What were the total manufacturing costs in July?
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Refer to the Figure.What was the total per-unit prime cost last month?
(Multiple Choice)
4.8/5
(47)
Direct materials \ 15 Direct labour 10 Overhead 15
-Refer to the Figure.What was the prime cost per unit?
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
A cost object is any item for which costs are measured and assigned.
(True/False)
4.7/5
(36)
Refer to the Figure.What was the amount of cost of goods manufactured last month?
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
Refer to the Figure.What were the total product costs last month?
(Multiple Choice)
4.7/5
(40)
Direct materials \ 40,000 Direct labour 60,000 Overhead 90,000 Selling expenses 24,000 Administrative expenses 22,000
-Refer to the Figure.What was Quest's total period expense?
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
During the month of May,Blackburn Inc.had cost of goods manufactured of $120,000,direct materials cost of $60,000,direct labour cost of $37,000,and overhead cost of $26,000.The work-in-process balance at May 31 equalled $10,000.What was the work-in-process balance on May 1?
(Multiple Choice)
4.7/5
(40)
Cost is a dollar measure of the resources used to achieve a given benefit.
(True/False)
4.8/5
(38)
Ganz,Inc.had materials inventory at July 1 of $12,000.The materials inventory at July 31 was $15,000,and the cost of direct materials used in production was $20,000.What was the cost of materials purchased during the month?
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Which of the following would be found on the balance sheet of a manufacturer and not on the balance sheet of a service business?
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Showing 41 - 60 of 156
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)