Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Product costs are carried in inventory until the goods are finished.

(True/False)
4.9/5
(33)

Per-unit product cost: \ 30 Gross margin percentage: 40\% Selling and admini strative expenses \ 30,000 Operating income \ 10,000 -Refer to the Figure.What was the cost of goods sold for the year?

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Tamarack Company,a manufacturing firm,has supplied the following information from its accounting records for the month of June. Direct labour cost \ 12,000 Purchases of raw materials 17,000 Factory insurance 4,000 Research and development 7,500 Factory property taxes 3,000 Sales commissions paid 4,500 Work in process, June 1 2,000 Work in process, June 30 2,800 Materials inventory, June 1 1,475 Materials Inventory, June 30 1,200 Finished goods inventory, June 1 2,250 Finished goods inventory, June 30 750 Required: Prepare a statement of cost of goods manufactured

(Essay)
4.8/5
(35)

Direct materials \ 40,000 Direct labour 60,000 Overhead 90,000 Selling expenses 24,000 Administrative expenses 22,000 -Refer to the Figure.What was the conversion cost per unit?

(Multiple Choice)
4.7/5
(38)

Sales revenue \4 28,000 Cost of goods sold 205,440 Gross margin 222,560 Less: Selling expenses 81,320 Administrative expenses 72,760 Operating income \6 8,480 -Refer to the Figure.What was the sales revenue percentage?

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

Production costs include direct materials,direct labour,and manufacturing overhead.

(True/False)
4.8/5
(35)

Indirect costs are costs that are NOT easily and accurately traced to a cost object.

(True/False)
4.9/5
(29)

Direct costs are those costs that can be easily and accurately traced to a cost object.

(True/False)
4.8/5
(31)

The Stelco Company manufactures microwave ovens.Last year,the per-unit product cost was $56,the per-unit prime cost was $34,and the per-unit conversion cost was $42.Cost of goods sold for the year was $560,000,and the sale price per unit was $100.In addition,direct labour costs of $200,000 and selling and administrative expenses of $240,000 were incurred. Required: A. \quad Calculate how many units were sold last year. B. \quad Compute the cost of direct materials used. C. \quad Compute the cost of overhead. D. \quad Compute the gross margin for the year. E. \quad Calculate operating income.

(Essay)
5.0/5
(37)

July 1 July 31 Materials \ 6,200 \ 7,100 Work in process \ 700 \ 1,200 Finished goods \ 3,300 \ 2,700 -Refer to the Figure.What was the cost of goods sold for July?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

What is characteristic of a period cost?

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Explain the difference between an inventoriable cost and a non-inventoriable cost.

(Essay)
4.9/5
(43)

Assigning costs tells the accountant who spent the money.

(True/False)
4.8/5
(40)

January 1 December 31 Materials \ 10,000 \ 8,000 Work in Process \ 18,000 \ 17,000 Finished Goods \ 21,000 \ 16,500 -Refer to the Figure.What was the amount of Cost of Goods Manufactured for the year?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

The Owen Sound Company manufactures fishing rods.Last year,direct materials costing $516,000 were put into production.Direct labour costs of $430,000 were incurred,and overhead equalled $645,000.The company had operating income for the year of $58,000 and manufactured and sold 86,000 fishing rods at a sales price of $21 per unit.Assume that there were no beginning or ending inventory balances in the work in process and no finished goods inventory accounts. Required: A. Compute the per-unit product cost. B. Compute the per-unit prime cost. C. Compute the per-unit conversion cost. D. Compute the gross margin for the year. E. Compute the selling and administrative expenses for the year. F. Assume production amounted to 86,000 fishing rods and 80,000 were sold. Compute cost of goods sold. G. Assume production amounted to 86,000 fishing rods and 80,000 were sold. Compute the balance in ending finished goods inventory.

(Essay)
4.9/5
(35)

Direct materials \ 15 Direct labour 10 Overhead 15 -Refer to the Figure.What was the cost of goods sold last year?

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Showing 141 - 156 of 156
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)