Exam 22: Standard Costing and Variance Analysis
Exam 1: Uses of Accounting Information and the Financial Statements178 Questions
Exam 2: Measurement Concepts: Recording Business Transactions139 Questions
Exam 3: Measuring Business Income: Adjusting the Accounts168 Questions
Exam 4: Foundations of Financial Reporting and the Classified Balance Sheet130 Questions
Exam 5: Accounting for Merchandising Operations177 Questions
Exam 6: Inventories162 Questions
Exam 7: Cash and Internal Control141 Questions
Exam 8: Receivables111 Questions
Exam 9: Long-Term Assets227 Questions
Exam 10: Current Liabilities and Fair Value Accounting179 Questions
Exam 11: Long-Term Liabilities200 Questions
Exam 12: Stockholders Equity196 Questions
Exam 13: The Statement of Cash Flows147 Questions
Exam 14: Financial Statement Analysis164 Questions
Exam 15: Managerial Accounting and Cost Concepts199 Questions
Exam 16: Costing Systems: Job Order Costing121 Questions
Exam 17: Costing Systems: Process Costing139 Questions
Exam 18: Value-Based Systems: Activity-Based Costing and Lean Accounting146 Questions
Exam 19: Cost-Volume-Profit Analysis167 Questions
Exam 20: The Budgeting Process113 Questions
Exam 21: Flexible Budgets and Performance Analysis116 Questions
Exam 22: Standard Costing and Variance Analysis118 Questions
Exam 23: Short-Run Decision Analysis128 Questions
Exam 24: Capital Investment Analysis106 Questions
Exam 25: Pricing Decisions, including Target Costing and Transfer Pricing139 Questions
Exam 26: Quality Management and Measurement101 Questions
Exam 27: Accounting for Unincorporated Businesses106 Questions
Exam 28: Accounting for Investments112 Questions
Select questions type
Candy Stores Inc.gives you the following information: The standard material cost is $7 per pound for a 15 pound bag of chocolate.The following is the actual cost and usage data:
Using the above information provided for Candy Stores.
-Compute the direct materials quantity variance for Candy Stores.

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
The direct materials standards for the main product of Duchess Company are 8 grams of direct materials per product at a cost of $3 per gram.During April,969 grams of direct materials were used to produce 120 products at a direct materials cost of $2,900.The direct materials quantity variance for April was
(Multiple Choice)
4.9/5
(43)
Which of the following is a drawback of using standard costing system?
(Multiple Choice)
4.9/5
(43)
Which of the following is indicated by a favorable fixed overhead volume variance of a manufacturing company?
(Multiple Choice)
4.7/5
(36)
The total overhead cost variance is equal to the difference between
(Multiple Choice)
4.8/5
(29)
The direct materials price standard is a carefully derived estimate of what a particular type of direct material will cost when purchased during the next accounting period.
(True/False)
4.8/5
(39)
"The difference between actual hours worked and standard hours allowed for the good units produced,multiplied by the standard labor rate" is a description of the
(Multiple Choice)
4.9/5
(27)
Underfoot Products uses standard costing.The following information about overhead was generated during May:
-Using the above information provided for Underfoot Products,compute the variable overhead variance.

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
If the actual amount of direct materials used equals the standard amount of direct materials that should have been used,the difference between the standard cost and actual cost of direct materials is called the
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
The standard fixed overhead rate is usually based on the expected number of standard labor hours.
(True/False)
5.0/5
(42)
Golf Pro Inc.makes wood drivers for the professional golfer.Because of the clientele of users,only the finest materials can be used,and the quality of craftsmanship must be high.The following cost,quantity,and time standards have been set for 2014:
Direct materials: 2 board-feet of wood @ $20 per board-foot and 2 feet of leather strip @ $5 per foot
Direct labor: Cutting Department,0.6 hour per driver at $10 per hour;Shaping/Finishing Department,1.4 hours per driver at $15 per hour
Overhead: variable,$5 per direct labor hour;fixed,$8 per direct labor hour
The wood is added at the beginning of the cutting process and the leather strip at the beginning of the shaping/finishing process.
Compute the standard cost per driver.
(Essay)
4.9/5
(35)
Underfoot Products uses standard costing.The following information about overhead was generated during May:
-Using the above information provided for Underfoot Products,compute the fixed overhead volume variance.

(Multiple Choice)
4.7/5
(30)
Good Sleep Inc.manufactures soft pillows.Its records revealed the following data:
-Using the above information provided for Good Sleep,the total overhead cost variance is

(Multiple Choice)
4.7/5
(36)
Standard costing can be used only with a process costing system.
(True/False)
4.9/5
(31)
Candy Stores Inc.gives you the following information: The standard material cost is $7 per pound for a 15 pound bag of chocolate.The following is the actual cost and usage data:
Using the above information provided for Candy Stores.
-Compute the direct materials variance for Candy Stores.

(Multiple Choice)
5.0/5
(32)
A variance is the difference between standard costs and actual costs.
(True/False)
4.9/5
(42)
The responsibility of a production manager is limited to direct materials used.
(True/False)
4.9/5
(33)
Showing 81 - 100 of 118
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)