Exam 22: Performance Evaluation Using Variances From Standard Costs
Exam 1: Introduction to Accounting and Business188 Questions
Exam 2: Analyzing Transactions216 Questions
Exam 3: The Adjusting Process179 Questions
Exam 4: Completing the Accounting Cycle198 Questions
Exam 5: Accounting for Merchandising Businesses220 Questions
Exam 6: Inventories170 Questions
Exam 7: Sarbanes-Oxley, Internal Control, and Cash178 Questions
Exam 8: Receivables148 Questions
Exam 9: Fixed Assets and Intangible Assets177 Questions
Exam 10: Current Liabilities and Payroll174 Questions
Exam 11: Corporations: Organization, Stock Transactions, and Dividends172 Questions
Exam 12: Long-Term Liabilities: Bonds and Notes186 Questions
Exam 13: Investments and Fair Value Accounting133 Questions
Exam 14: Statement of Cash Flows161 Questions
Exam 15: Financial Statement Analysis184 Questions
Exam 16: Managerial Accounting Concepts and Principles175 Questions
Exam 17: Job Order Costing176 Questions
Exam 18: Process Cost Systems177 Questions
Exam 19: Cost Behavior and Cost-Volume-Profit Analysis215 Questions
Exam 20: Variable Costing for Management Analysis154 Questions
Exam 21: Budgeting185 Questions
Exam 22: Performance Evaluation Using Variances From Standard Costs160 Questions
Exam 23: Performance Evaluation for Decentralized Operations198 Questions
Exam 24: Differential Analysis and Product Pricing161 Questions
Exam 25: Capital Investment Analysis179 Questions
Exam 26: Cost Allocation and Activity-Based Costing111 Questions
Exam 27: Cost Management for Just-In-Time Environments122 Questions
Select questions type
If a company records inventory purchases at standard cost and also records purchase price variances, prepare the journal entry for a purchase of 6,000 widgets that were bought at $8.00 and have a standard cost of $8.15.
(Essay)
4.8/5
(33)
Oak Company produces a chair that requires 6 yds. of material per unit. The standard price of one yard of material is $7.50. During the month, 8,500 chairs were manufactured, using 48,875 yards. Journalize the entry to record the standard direct materials used in production.
(Essay)
4.9/5
(33)
The Lucy Corporation purchased and used 129,000 board feet of lumber in production, at a total cost of $1,548,000. Original production had been budgeted for 22,000 units with a standard material quantity of 5.7 board feet per unit and a standard price of $12 per board foot. Actual production was 23,500 units. Compute the material price variance.
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
The Lucy Corporation purchased and used 129,000 board feet of lumber in production, at a total cost of $1,548,000. Original production had been budgeted for 22,000 units with a standard material quantity of 5.7 board feet per unit and a standard price of $12 per board foot. Actual production was 23,500 units. Compute the material quantity variance.
(Multiple Choice)
4.9/5
(43)
A favorable cost variance occurs when actual cost is less than budgeted cost at actual volumes.
(True/False)
4.8/5
(38)
Standard and actual costs for direct materials for the manufacture of 1,000 units of product were as follows:
Determine the (a) quantity variance, (b) price variance, and (c) total direct materials cost variance.

(Essay)
4.9/5
(29)
Ruby Company produces a chair that requires 5 yds. of material per unit. The standard price of one yard of material is $7.50. During the month, 8,500 chairs were manufactured, using 43,600 yards at a cost of $7.55 per yard. Determine the (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance.
(Essay)
4.9/5
(36)
The following data relate to direct materials costs for November:
What is the direct materials quantity variance?

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Which of the following conditions normally would not indicate that standard costs should be revised?
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Using the following information, prepare a factory overhead flexible budget for Andover Company where the total factory overhead cost is $75,500 at normal capacity (100%). Include capacity at 75%, 90%, 100%, and 110%. Total variable cost is $6.25 per unit and total fixed costs are $38,000. The information is for month ended August 31, 2012. (Hint: Determine units produced at normal capacity.)
(Essay)
4.9/5
(34)
The following data relate to direct labor costs for the current period:
What is the direct labor time variance?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
The following data is given for the Stringer Company:
Overhead is applied on standard labor hours.
The direct material quantity variance is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Japan Company produces lamps that require 2.25 standard hours per unit at an hourly rate of $15.00 per hour. If 7,700 units required 19,250 hours at an hourly rate of $14.90 per hour, what is the direct labor (a) rate variance, (b) time variance, and (c) cost variance?
(Essay)
4.8/5
(33)
If the standard to produce a given amount of product is 1,000 units of direct materials at $11 and the actual was 800 units at $12, the direct materials price variance was $800 favorable.
(True/False)
4.9/5
(42)
Changes in technology, machinery, or production methods may make past cost data irrelevant when setting standards.
(True/False)
4.8/5
(41)
Which of the following is not a reason standard costs are separated in two components?
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
In most businesses, cost standards are established principally by accountants.
(True/False)
4.7/5
(34)
Showing 121 - 140 of 160
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)