Exam 17: Additional Topics in Variance Analysis

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Explain the difference between the sales mix variance and the sales quantity variance.

(Essay)
4.7/5
(36)

The variable production cost variances are computed using the units produced instead of the units sold.

(True/False)
4.7/5
(38)

Actual and budgeted information about the sales of a product are presented below for June: (CIA adapted) Actual Budget Units 8,000 10,000 Sales Revenue \ 92,000 \ 105,000 The sales price variance for June was:

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

The Buffett Company had the following expectations: Total market for the product 175,000 units Buffett's budgeted sales 54,250 Contribution margin per unit \ 13.00 Actual results for the year were: Total market for the product 166,250 units Buffett's actual sales 56,526 Required: (Be sure to indicate whether the variance is favorable or unfavorable. ) a.Compute Buffett's sales activity variance.b.Compute Buffett's market share variance.c.Computer Buffett's industry volume variance.

(Essay)
4.9/5
(38)

If variances are not prorated at the end of the accounting period,they are closed to the Cost of Goods Sold.

(True/False)
4.9/5
(30)

Porcini Enterprises produces two products,AR and QT.Actual and budgeted information for the year ending April 30 is provided below:Porcini Enterprises produces two products,AR and QT.Actual and budgeted information for the year ending April 30 is provided below:  Required: (Be sure to indicate whether the variance is favorable or unfavorable. ) a.Compute the sales activity variance for each product.b.Compute the sales mix variance for each product.c.Compute the sales quantity variance for each product. Required: (Be sure to indicate whether the variance is favorable or unfavorable. ) a.Compute the sales activity variance for each product.b.Compute the sales mix variance for each product.c.Compute the sales quantity variance for each product.

(Essay)
4.8/5
(29)

Ingredient A12H is a raw material used to make Calvin Corporation's major product.The standard cost of Ingredient A12H is $23.00 per ounce and the standard quantity is 3.8 ounces per unit of output.Data concerning the compound for October appear below: Cost of material purchased in October, per ounce \ 23.10 Material purchased in October, ounces 2,300 Material used in production in October, ounces 2,120 Actual output in October, units 600 The raw material was purchased on account.The Materials Price Variance for October would be recorded as a:

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

The following standards have been established for a raw material used to make product P62: The following standards have been established for a raw material used to make product P62:     The following data pertain to a recent month's operations: Required: a.What is the materials price variance for the month? b.What is the materials quantity variance for the month?  The following data pertain to a recent month's operations:The following standards have been established for a raw material used to make product P62:     The following data pertain to a recent month's operations: Required: a.What is the materials price variance for the month? b.What is the materials quantity variance for the month?  Required: a.What is the materials price variance for the month? b.What is the materials quantity variance for the month?

(Essay)
5.0/5
(29)

Explain the difference between the market share variance and the industry volume variance.

(Essay)
4.8/5
(45)

The next year's budget for Howard,Inc. ,a multi-product company,is given below: Product A Product B Sales \ 1,890,000 \ 1,377,000 Variable costs 919,800 594,000 Fixed costs Net income Units 252,000 108,000 Market share 12.5\% 20.0\% At the end of the year,the total fixed costs and the variable costs per unit were exactly as budgeted,but the following units per product line were sold.Howard analyzes the effects its sales variances have on the profitability of the company. Product Line Units Sales Mkt share A 252,230 \ 1,848,579 15.0\% B 113,770 \ 1,479,010 17.0\% Required: (Be sure to indicate whether the variance is favorable or unfavorable. ) a.Compute the sales activity variance for each product.b.Compute the market share variance for each product.c.Compute the industry volume variance for each product.

(Essay)
4.7/5
(39)

The sales quantity variance would be favorable when a company sells:

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

The Fantasy Gifts Company,a maker of Holiday novelties,needs your help immediately.The company's accountant resigned without leaving adequate records or explanations for what she did.In reviewing the records,you find the following information for May: Materials Purchased 20,000 units Materials Used 15,000 units You find a copy of the budget which shows that materials were budgeted at $0.60/unit.You know that the materials price variance is recorded at the time of purchase and you find some handwritten notes among the accountant's work papers,which indicate the following: Materials price variance \ 200 Materials efficiency (quantity) variance \ 600 What was the total standard cost of direct materials allowed during May?

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

Ingredient A12H is a raw material used to make Calvin Corporation's major product.The standard cost of Ingredient A12H is $23.00 per ounce and the standard quantity is 3.8 ounces per unit of output.Data concerning the compound for October appear below: Cost of material purchased in October, per ounce \ 23.10 Material purchased in October, ounces 2,300 Material used in production in October, ounces 2,120 Actual output in October, units 600 The raw material was purchased on account.The credit to the Raw Materials account for October would total:

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

A company's direct labor standards for a given operation and the actual results for the current period are provided below: Standard rates: Level One: $20 per hour Level Two: $15 per hour Time to produce one unit: Two (2)Level One workers at 15-minutes each Three (3)Level Two workers at 10 minutes each Actual Results: Units produced: 10,000 Labor used: 4,000 hours of Level One workers at $25 per hour 6,800 hours of Level Two workers at $15 per hour Required: (Be sure to indicate whether the variance is favorable or unfavorable. ) a.Compute the labor price (rate)variances for each worker level.b.Compute the labor efficiency variances for each worker level.c.Compute the labor mix variances for each worker level.d.Compute the labor yield variances for each worker level.

(Essay)
4.7/5
(39)

A company's direct labor standards for a given operation and the actual results for the current period are provided below: Standard rates: Class A: $24 per hour Class B: $12 per hour Time to produce one unit: Three (3)Class A workers at 20 minutes each Two (2)Class B workers at 15-minutes each Actual Results: Units produced: 6,000 Labor used: 5,800 hours of Class A workers;total payroll: $156,600 3,500 hours of Class B workers;total payroll: $49,000 Required: (Be sure to indicate whether the variance is favorable or unfavorable. ) a.Compute the labor price (rate)variances for each worker level.b.Compute the labor efficiency variances for each worker level.c.Compute the labor mix variances for each worker level.d.Compute the labor yield variances for each worker level.

(Essay)
4.9/5
(34)

Prince Inc.has the following information: Total payroll \ 165,300 Standard direct labor hours 45,000 Labor rate variance \ 8,700 Labor mix variance \ 4,000 Labor yield variance \ 2,000 What was the standard direct labor rate?

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

A company's direct labor standards for a given operation and the actual results for the current period are provided below: Standard rates: Advanced: $18 per hour Trained: $15 per hour Novice: $10 per hour A company's direct labor standards for a given operation and the actual results for the current period are provided below: <u>Standard rates:</u> Advanced: $18 per hour Trained: $15 per hour Novice: $10 per hour    <u>Actual Results:</u> Units produced: 4,000 Labor used: 2,200 hours of Advanced workers 4,300 hours of Trained workers 1,900 hours of Novice workers Required: (Be sure to indicate whether the variance is favorable or unfavorable. ) a.Compute the labor efficiency variances for each worker level.b.Compute the labor mix variances for each worker level.c.Compute the labor yield variances for each worker level. Actual Results: Units produced: 4,000 Labor used: 2,200 hours of Advanced workers 4,300 hours of Trained workers 1,900 hours of Novice workers Required: (Be sure to indicate whether the variance is favorable or unfavorable. ) a.Compute the labor efficiency variances for each worker level.b.Compute the labor mix variances for each worker level.c.Compute the labor yield variances for each worker level.

(Essay)
4.8/5
(42)

The standard direct labor cost for room cleaning at Texas Hotels is $2.50 per room ($10 per hour in wages divided by 4 rooms cleaned per hour).Actual labor costs were $11,330 for the month.During the period there were 1,100 labor hours worked;3,920 rooms were cleaned during the month.Required: (Be sure to indicate whether the variance is favorable or unfavorable. ) a.Compute the labor price variance for the period.b.Compute the labor efficiency variance for the period.

(Essay)
4.9/5
(32)

If the number of units produced exceeds the number of units sold,the full-absorption operating profit will be lower than variable costing operating profit.

(True/False)
4.9/5
(49)

The following data for April has been provided by Cowle Corporation.The following data for April has been provided by Cowle Corporation. The volume variance for April is: The volume variance for April is:

(Multiple Choice)
4.7/5
(35)
Showing 41 - 60 of 134
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)