Exam 16: Fundamentals of Variance Analysis
Exam 1: Cost Accounting: Information for Decision Making144 Questions
Exam 3: Fundamentals of Cost-Volume-Profit Analysis161 Questions
Exam 4: Fundamentals of Cost Analysis for Decision Making140 Questions
Exam 5: Cost Estimation130 Questions
Exam 6: Fundamentals of Product and Service Costing148 Questions
Exam 7: Job Costing147 Questions
Exam 8: Process Costing149 Questions
Exam 9: Activity-Based Costing149 Questions
Exam 10: Fundamentals of Cost Management142 Questions
Exam 11: Service Department and Joint Cost Allocation151 Questions
Exam 12: Fundamentals of Management Control Systems160 Questions
Exam 13: Planning and Budgeting146 Questions
Exam 14: Business Unit Performance Measurement144 Questions
Exam 15: Transfer Pricing138 Questions
Exam 16: Fundamentals of Variance Analysis147 Questions
Exam 17: Additional Topics in Variance Analysis134 Questions
Exam 18: Performance Measurement to Support Business Strategy148 Questions
Select questions type
Which of these variances is least significant for cost control?
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
The following information summarizes the standard cost for producing one metal tennis racket frame at Spaulding Industries.In addition,the variances for one month's production are given.Assume that all inventory accounts have zero balances at the beginning of the month.
Variances: Material price 244.75 unfavorable Material quantity 500.00 unfavorable Labor rate 520.00 favorable Labor efficiency 2,080.00 unfavorable What was the actual price paid for the direct material during the month,assuming all materials purchased were put into production?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
The Norris Company uses a standard cost accounting system and estimates production for the year to be 60,000 units.At this volume,the company's variable overhead costs are $0.50 per direct labor hour.The company's single product has a standard cost of $30.00 per unit.Included in the $30.00 is $13.20 for direct materials (3 yards)and $12.00 of direct labor (2 hours).Production information for the month of March follows: Number of units produced 6,000 Materials purchased (18,500 yards) \ 88,800 Materials used in production (yards) 18,500 Direct labor cost incurred ( \ 6.50/ hour) \ 75,400
Required:
Prepare the journal entries to record the following:
a.Purchase and use of direct materials (Assume materials are used as purchased and no inventory is maintained).b.Recognition of direct labor.
(Essay)
4.8/5
(44)
The Fox Company uses a standard cost accounting system and estimates production for the year to be 60,000 units.At this volume,the company's variable overhead costs are $0.50 per direct labor hour.The company's single product has a standard cost of $30.00 per unit.Included in the $30.00 is $13.20 for direct materials (3 yards)and $12.00 of direct labor (2 hours).Production information for the month of March follows: Number of units produced 6,000 Materials purchased (18,500 yards) \ 88,800 Materials used in production bards) 18,500 Variable overhead costs incurred \ 6,380 Fixed overhead costs incurred \ 20,400 Direct labor cost incurred ( \6 .50/hour) \ 75,400
Required:
Prepare the journal entries to record the following:
a.Incurring actual overhead.b.Application of overhead to production.c.Closing of overhead accounts and recognizing variances.d.Transferring production to finished goods.
(Essay)
4.8/5
(40)
If the total materials variance for a given operation is favorable,why must this variance be further evaluated as to price and usage?
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
In the general model,an efficiency variance is calculated as:
(Multiple Choice)
4.9/5
(43)
Pure Corporation makes a product with the following standard costs:
Imputs Standard Quantiy or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Per Unit Direct materials 4.3 pounds \ 6.00 per pound \ 25.80 Direct labor 0.7 hours \ 20.00 per hour \ 14.00 Variable overhead 0.7 hours \ 2.00 per hour \ 1.40 The company reported the following results concerning this product in September.
Originally budgeted output 1,900 units Actual output 1,700 units Raw materials used in production 7,210 pounds Purchases of raw materials 7,600 pounds Actual direct labor-hours 1,260 hours Actual cost of raw materials purchases \ 43,320 Actual direct labor cost \ 25,578 Actual variable overhead cost \ 2,394
The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours.The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.Required:
a.Compute the materials quantity variance.b.Compute the materials price variance.c.Compute the labor efficiency variance.d.Compute the direct labor rate variance.e.Compute the variable overhead efficiency variance.f.Compute the variable overhead rate variance.
(Essay)
4.8/5
(41)
Showing 141 - 147 of 147
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)