Exam 2: Cost Concepts and Behavior

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

  The variable operating income is: The variable operating income is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)

Makwa Industries has developed two new products but has only enough plant capacity to introduce one product during the current year.The following data will assist management in deciding which product should be selected.Makwa's fixed overhead includes rent and utilities,equipment depreciation,and supervisory salaries.Selling and administrative expenses are not allocated to individual products. Makwa Industries has developed two new products but has only enough plant capacity to introduce one product during the current year.The following data will assist management in deciding which product should be selected.Makwa's fixed overhead includes rent and utilities,equipment depreciation,and supervisory salaries.Selling and administrative expenses are not allocated to individual products.   The difference between the $100 estimated selling price for Product W and its total cost of $88 represents The difference between the $100 estimated selling price for Product W and its total cost of $88 represents

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)

  The absorption cost of goods sold is: The absorption cost of goods sold is:

(Multiple Choice)
4.7/5
(32)

Total work-in-process during the period is the sum of the beginning work-in-process inventory and the total manufacturing costs incurred during the period.This is the correct formula for total work-in-process.

(True/False)
4.8/5
(45)

The three categories of product costs are direct materials,direct labor,and manufacturing overhead.This statement is the definition of product cost.

(True/False)
4.9/5
(42)

Seiler Company has the following information: Seiler Company has the following information:   What was the cost of goods available for sale for the period? What was the cost of goods available for sale for the period?

(Multiple Choice)
4.9/5
(31)

How would a 5% sales commission paid to sales personnel be classified in a manufacturing company?

(Multiple Choice)
5.0/5
(28)

Seiler Company has the following information: Seiler Company has the following information:   What was the direct labor for the period? What was the direct labor for the period?

(Multiple Choice)
4.9/5
(28)

The Southeastern Company's manufacturing costs for the third quarter of 2008 were as follows: (CPA adapted) The Southeastern Company's manufacturing costs for the third quarter of 2008 were as follows: (CPA adapted)   What amount should be considered product costs for external reporting purposes? What amount should be considered product costs for external reporting purposes?

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Which one of the following costs is classified as a period cost? (CIA adapted)

(Multiple Choice)
4.7/5
(36)

Pete's Pizza Place has four pizza makers and ten other employees who take orders from customers and perform other tasks.The four pizza makers and the other employees are paid an hourly wage.How would one classify (1)the wages paid to the pizza makers and other employees and (2)materials (e.g. ,cheeses,sauce,etc. )used to make the pizza? Assume the activity is the number of pizzas made. Pete's Pizza Place has four pizza makers and ten other employees who take orders from customers and perform other tasks.The four pizza makers and the other employees are paid an hourly wage.How would one classify (1)the wages paid to the pizza makers and other employees and (2)materials (e.g. ,cheeses,sauce,etc. )used to make the pizza? Assume the activity is the number of pizzas made.

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Marketing costs include all of the following except:

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Given the following information for a retail company,what is the total cost of goods purchased for the period? Given the following information for a retail company,what is the total cost of goods purchased for the period?

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

Prime cost consists of direct materials combined with:

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Cheboygan Company has the following unit costs: Cheboygan Company has the following unit costs:   Cheboygan produced and sold 10,000 units.If the product sells for $100,what is the operating profit using a contribution margin income statement? Cheboygan produced and sold 10,000 units.If the product sells for $100,what is the operating profit using a contribution margin income statement?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Cheboygan Company has the following unit costs: Cheboygan Company has the following unit costs:   Cheboygan produced and sold 10,000 units.If the product sells for $100,what is the contribution margin? Cheboygan produced and sold 10,000 units.If the product sells for $100,what is the contribution margin?

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

An example of a period cost is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Cheboygan Company has the following unit costs: Cheboygan Company has the following unit costs:   Cheboygan produced and sold 10,000 units.If the product sells for $100,what is the operating profit under full absorption costing? Cheboygan produced and sold 10,000 units.If the product sells for $100,what is the operating profit under full absorption costing?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

  The variable cost of goods sold is: The variable cost of goods sold is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

The following information was collected from the accounting records of the CJG 65 for 3,000 units: The following information was collected from the accounting records of the CJG 65 for 3,000 units:   What is CJG's total cost per unit? What is CJG's total cost per unit?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Showing 81 - 100 of 105
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)