Exam 28: Journal Entries to Record Variances
Exam 1: Managerial Accounting and the Business Environment25 Questions
Exam 2: Managerial Accounting and Cost Concepts148 Questions
Exam 3: Systems Design: Job-Order Costing163 Questions
Exam 4: Systems Design: Process Costing106 Questions
Exam 5: Cost Behavior Analysis and Use119 Questions
Exam 6: Cost-Volume-Profit Relationship213 Questions
Exam 7: Variable Costing: a Tool for Management136 Questions
Exam 8: Activity Based Costing: a Tool to Aid Decision-Making77 Questions
Exam 9: Profit Planning144 Questions
Exam 10: Flexible Budgets and Performance Analysis294 Questions
Exam 11: Standard Costs and Operating Performance Measures163 Questions
Exam 12: Segment Reporting, Decentralization, and the Balanced Scorecard99 Questions
Exam 13: Relevant Costs for Decision Making131 Questions
Exam 14: Capital Budgeting Decisions138 Questions
Exam 15: How Well Am I Doing Statement of Cash Flows103 Questions
Exam 16: How Well Am I Doing Financial Statement Analysis207 Questions
Exam 17: Pricing Products and Services61 Questions
Exam 18: Profitability Analysis72 Questions
Exam 19: Further Classification of Labor Costs18 Questions
Exam 20: Cost of Quality24 Questions
Exam 21: the Predetermined Overhead Rate and Capacity25 Questions
Exam 22: Fifo Method72 Questions
Exam 23: Service Department Allocations51 Questions
Exam 24: Least-Squares Regression Computations14 Questions
Exam 25: Abc Action Analysis14 Questions
Exam 26: Using a Modified Form of Activity-Based Costing to17 Questions
Exam 27: Predetermined Overhead Rates and Overhead Analysis88 Questions
Exam 28: Journal Entries to Record Variances46 Questions
Exam 29: Transfer Pricing20 Questions
Exam 30: Service Department Charges34 Questions
Exam 31: The Concept of Present Value14 Questions
Exam 32: Income Taxes in Capital Budgeting Decisions33 Questions
Exam 33: The Direct Method of Determining the Net Cash Provided by42 Questions
Select questions type
Lian Corporation's standard wage rate is $12.10 per direct labor-hour (DLH) and according to the standards, each unit of output requires 7.1 DLHs. In June, 4,500 units were produced, the actual wage rate was $11.90 per DLH, and the actual hours were 35,930 DLHs.
-The Labor Rate Variance for June would be recorded as a:
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
The Dexon Company makes and sells a single product called a Mip and uses a standard costing system. The following standards have been established for one unit of Mip:
There were no inventories of any kind on August 1. During August, the following events occurred:
Purchased 15,000 board feet at the total cost of $24,000.
Used 12,000 board feet to produce 2,100 Mips.
Used 1,700 hours of direct labor time at a total cost of $20,060.
-To record the use of direct materials in production, the general ledger would include what entry to the Materials Quantity Variance account?

(Multiple Choice)
4.9/5
(43)
Capizzi Corporation has provided the following data concerning its direct labor costs for February:
The Labor Efficiency Variance for February would be recorded as a:

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Castanada Corporation has provided the following data concerning its direct labor costs for August:
-The Labor Rate Variance for August would be recorded as a:

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
When the actual wage rate paid to direct labor workers is less than the standard wage rate, the journal entry would include:
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
The standards for product C78 call for 2.0 pounds of a raw material that costs $13.30 per pound. Last month, 5,900 pounds of the raw material were purchased for $74,045. The actual output of the month was 2,640 units of product C78. A total of 5,300 pounds of the raw material were used to produce this output.
Required:
a. What is the materials price variance for the month?
b. What is the materials quantity variance for the month?
c. Prepare journal entries to record the purchase and use of the raw material during the month. (All raw materials are purchased on account.)
(Essay)
4.8/5
(41)
Lian Corporation's standard wage rate is $12.10 per direct labor-hour (DLH) and according to the standards, each unit of output requires 7.1 DLHs. In June, 4,500 units were produced, the actual wage rate was $11.90 per DLH, and the actual hours were 35,930 DLHs.
-The Labor Efficiency Variance for June would be recorded as a:
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
The following standards have been established for a raw material used in the production of product N70:
(Essay)
4.8/5
(37)
Compound A39A is used by Ashline Corporation to make one of its products. The standard cost of compound A39A is $32.00 per ounce and the standard quantity is 8.5 per unit of output. Data concerning the compound in the most recent month appear below:
The raw material was purchased on account.
Required:
a. Record the purchase of the raw material in a journal entry.
b. Record the use of the raw material in production in a journal entry.

(Essay)
4.8/5
(40)
Henifin Corporation has provided the following data concerning its most important raw material, compound K91J:
The raw material was purchased on account.
-The debits to the Raw Materials account for January would total:

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Lafaso Corporation has provided the following data concerning its direct labor costs for July:
The Labor Rate Variance for July would be recorded as a:

(Multiple Choice)
4.9/5
(44)
When the actual price paid on credit for a raw material is less than its standard price, the journal entry would include:
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
The Dexon Company makes and sells a single product called a Mip and uses a standard costing system. The following standards have been established for one unit of Mip:
There were no inventories of any kind on August 1. During August, the following events occurred:
Purchased 15,000 board feet at the total cost of $24,000.
Used 12,000 board feet to produce 2,100 Mips.
Used 1,700 hours of direct labor time at a total cost of $20,060.
-To record the purchase of direct materials, the general ledger would include what entry to the Materials Price Variance Account?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
The standards for product V33I specify 8.0 direct labor-hours per unit at $11.20 per direct labor-hour. Last month 760 units of product V33I were produced using 6,500 direct labor-hours at a total direct labor wage cost of $75,075.
Required:
a. What was the labor rate variance for the month?
b. What was the labor efficiency variance for the month?
c. Prepare a journal entry to record direct labor costs during the month, including the direct labor variances.
(Essay)
4.9/5
(41)
A favorable labor efficiency variance would result in a credit balance in the labor efficiency variance account.
(True/False)
4.7/5
(35)
The direct labor standards at Lounsbury Corporation are $12.50 per direct labor-hour (DLH) and 6.1 DLHs per unit of output. In November, 4,700 units were produced, the actual wage rate was $12.50 per DLH, and the actual hours were 29,570 DLHs.
Required:
Prepare the journal entry to record the incurrence of direct labor costs.
(Essay)
4.8/5
(38)
A favorable materials quantity variance would appear as a debit in a journal entry.
(True/False)
4.7/5
(30)
The Dexon Company makes and sells a single product called a Mip and uses a standard costing system. The following standards have been established for one unit of Mip:
There were no inventories of any kind on August 1. During August, the following events occurred:
Purchased 15,000 board feet at the total cost of $24,000.
Used 12,000 board feet to produce 2,100 Mips.
Used 1,700 hours of direct labor time at a total cost of $20,060.
-To record the incurrence of direct labor costs and its use in production, the general ledger would include what entry to the Labor Efficiency Variance account?

(Multiple Choice)
4.7/5
(37)
Vernon Mills, Inc. is a large producer of men's and women's clothing. The company uses standard costs for all of its products. The standard costs and actual costs per unit of product for a recent period are given below for one of the company's product lines:
During this period, the company produced 4,800 units of this product. A comparison of standard and actual costs for the period on a total cost basis is given below:
There was no inventory of materials on hand at the beginning of the period. During the period, 21,120 yards of materials were purchased, all of which were used in production.
Required:
a. For direct materials, compute the price and quantity variances for the period and prepare journal entries to record all activity relating to direct materials for the period.
b. For direct labor, compute the rate and efficiency variances and prepare a journal entry to record the incurrence of direct labor cost for the period.
c. For variable overhead, compute the rate and efficiency variances.


(Essay)
4.8/5
(35)
Data concerning the direct labor costs for December of Dimpfl Corporation appear below:
The journal entry to record the incurrence of direct labor costs in December would include the following for Work in Process:

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Showing 21 - 40 of 46
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)